Pixel

Gwałtowny wzrost inflacji na przełomie roku i modyfikacje podatkowe wdrażane z tytułu Polskiego Ładu przyniosły wiele zmian w różnych dziedzinach życia, w tym także perspektywę wzrostu stawek OC i AC oraz wysokości kar za nieuregulowanie obowiązkowych opłat. Jak prawidłowo ubezpieczyć samochód w 2022 roku? Przedstawiamy krótki przewodnik po najważniejszych regulacjach prawnych.

Przyczyny wzrostu wysokości składek OC i AC

Rekordowa inflacja daje o sobie znać niemal w każdym aspekcie naszej codzienności, w tym także w branży motoryzacyjnej: płacimy zauważalnie więcej za paliwo, części samochodowe, usługi sprzedażowe i serwisowe. Sytuacja ta nie pozostaje bez wpływu na stawki OC – szybki wzrost cen sprawił bowiem, że w wielu przypadkach wysokość składki nie będzie odpowiadała wysokości świadczeń.

Więcej zapłacą także osoby, które zdecydują się na wykupienie nieobowiązkowego ubezpieczenia AC, bowiem ustalona suma ubezpieczenia na podstawie automatycznej wyceny wartości auta bardzo szybko przestanie być aktualna z uwagi na rosnące tempo inflacji. W praktyce może oznaczać to, że odszkodowanie przyznane po utracie samochodu na skutek kradzieży lub szkody całkowitej nie pokryje kosztów zakupu nowego auta; podobna sytuacja może mieć miejsce także podczas likwidacji szkody częściowej.

Ostateczna cena polisy zależy tutaj nie tylko od sytuacji gospodarczej, ale i wartości pojazdu oraz zdefiniowanego przez ubezpieczającego zakresu ochrony, który ubezpieczenie ma pokrywać.

Ile zapłacimy za brak OC w 2022 roku?

Wzrastają nie tylko ceny polis OC, ale i kary za niedopełnienie obowiązku ich opłacenia. Obok czynników wymienionych wyżej przyczyną podwyżek jest także wzrost płacy minimalnej, która wynosi obecnie 3010 zł brutto. Wartość ta przekłada się bezpośrednio na wysokość kar za brak OC: jeśli kierowca nie opłaci polisy w czasie powyżej 14 dni, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może obciążyć go karą równą dwukrotności minimalnego wynagrodzenia, a więc 6020 zł. Analogiczna opłata dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników samochodowych jest równa trzykrotności płacy minimalnej; właściciele motocykli i innych niewymienionych wyżej pojazdów zapłacą karę w wysokości jednej trzeciej najniższego możliwego wynagrodzenia.

Zmiany w kodeksie drogowym 2022 a wysokość OC

Od 1 stycznia br. na polskich drogach obowiązują nowe przepisy, ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i minimalizację ryzykownych zachowań kierowców. Przekroczenie prędkości i jazda pod wpływem alkoholu są karane znacznie surowiej: dość powiedzieć, że kwota maksymalnej zasądzonej kary zwiększyła się z 5000 aż do 30 000 zł! Wydłużeniu ulega ponadto termin usunięcia punktów karnych z konta kierowcy – w myśl nowych przepisów znikają one po 24 miesiącach od dnia uregulowania kary finansowej.

Liczba posiadanych punktów karnych ma bezpośredni wpływ na wysokość składki OC. Firmy ubezpieczeniowe mają możliwość wglądu do CEPiK i sprawdzenia historii klienta: jeśli posiadana przez niego liczba punktów karnych wskazuje na przepisową jazdę, ubezpieczyciel może naliczyć mu niższą stawkę.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.

© 2024 Salvum
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Administratorami Twoich danych osobowych są podmioty tworzące Salvum Odszkodowania. Mamy siedzibę w Sulejowie przy ul. Koneckiej 41. Dane osobowe, które podajesz w formularzu przetwarzamy w celu kontaktu z Tobą oraz kierowania do Ciebie naszych ofert. Masz prawo w każdym czasie cofnąć swoją zgodę na kontakt i otrzymywanie od nas ofert dzwoniąc na infolinię +48 731 31 31 31, pisząc e-mail na adres biuro@salvum.com.pl lub list pod adres Salvum Odszkodowania, ul. Konecka 41, 97-330 Sulejów z dopiskiem "Moje dane osobowe". Tutaj dowiesz się więcej o regułach przetwarzania przez nas Twoich danych.