Oferta towarzystw ubezpieczeniowych jest coraz szersza. Ubezpieczyciele prześcigają się w tym, by swoje oferty dostosowywać do potrzeb klientów - wprowadzają rozszerzenia zakresu ubezpieczenia i specjalne, kompleksowe pakiety ubezpieczeniowe. Wydawać, by się więc mogło, że w przypadku ubezpieczeń majątkowych można się ubezpieczyć od wszystkiego. W rzeczywistości jednak istnieje szereg wyłączeń ochrony ubezpieczeniowej, czyli szkód, od których nie da się ubezpieczyć. Gdzie znajdziesz wykaz wyłączeń ochrony ubezpieczeniowej?
To dokument, który określa szczegółowo warunki polisy ubezpieczeniowej. Mówi o prawach i obowiązkach ubezpieczającego i ubezpieczonego, dokładnie wskazuje zakres ubezpieczenia, określa sumę ubezpieczenia. Ogólne warunki ubezpieczenia zawierają wykaz wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dlatego tak ważne jest, by przed podpisaniem umowy zapoznać się z OWU. Niejasne sformułowania przedyskutuj z konsultantem, abyś miał pewność, że zakres ubezpieczenia w pełni odpowiada twoim oczekiwaniom.
Wyłączenia odpowiedzialności oczywiście będą się różnić u poszczególnych ubezpieczycieli, warto więc przed podjęciem ostatecznej decyzji porównać przynajmniej kilka polis ubezpieczeniowych.
W ubezpieczeniach majątkowych możemy mówić o powtarzających się w zapisach OWU poszczególnych ubezpieczycieli wykluczeniach odpowiedzialności. W ubezpieczeniach mieszkań i domów na liście zdarzeń, za które nie odpowiada ubezpieczyciel znajdziesz:
Wyłączenia odpowiedzialności dotyczą również szkód powstałych w trakcie, budowy, przebudowy lub rozbudowy budynku.
W ramach ubezpieczenia domu lub mieszkania w większości przypadków ubezpieczyciele w wyłączeniach odpowiedzialności podają także listę przedmiotów, za których uszkodzenie nie będą odpowiadać. Wśród nich najczęściej pojawiają się:
Ubezpieczeniu nie podlegają zazwyczaj także ruchome elementy wyposażenia balkonów i tarasów.
Doczytaj w OWU definicje pojęć, jakimi posługuje się ubezpieczyciel w treści całego dokumentu. Co rozumie dokładnie przez pojęcie “elementy stałe”? To pojęcie może określać tylko mury i podłogi, jak i elementy takie jak: tapety, panele, armaturę, zabudowę w kuchni itp.
Pamiętaj, że im więcej zapłacisz za ubezpieczenie nieruchomości, tym lista wykluczeń będzie krótsza.
Z karencją spotykamy się w przypadku ubezpieczeń majątkowych, zdrowotnych czy polis na życie. To okres zaraz po podpisaniu umowy, przez jaki zakład ubezpieczeniowy wstrzymuje się z realizacją ochrony ubezpieczeniowej. Karencja może wynosić np. 14 lub 30 dni. Oznacza to zatem, że jeśli do szkody dojdzie w okresie karencji, nie dostaniesz odszkodowania.
Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.
Salvum Odszkodowania
+48 731 31 31 31
biuro@salvum.com.pl
Konecka 41
97-330 Sulejów
NIP: 771-265-70-71