Pixel

W lecie wielu kierowców przesiada się z samochodów na motocykle, szukając poczucia prawdziwej wolności podczas jazdy lub niepowtarzalnego wrażenia pędu. Rozsądni motocykliści powinni zdawać sobie jednak sprawę z dużej odpowiedzialności, jaka dotyczy poruszania się takimi pojazdami. Jednoślady wymagają od kierowcy znacznie większych umiejętności drogowych. Ponadto sam pasażer nie może pozostać bierny i wymagane jest, by dostosowywał swoją pozycję do aktualnej pozycji motocykla. Jednocześnie brak elementów karoserii, które mogłyby chronić podróżujących w trakcie niebezpiecznej sytuacji, znacząco podwyższa ryzyko związane z podróżowaniem jednośladami. Dlatego też wyjątkowo ważnym jest kompleksowe ubezpieczenie maszyny, kierowcy oraz ewentualnych pasażerów.

Czy w Polsce trzeba ubezpieczyć motocykl?

W Polsce ubezpieczenie motocykla jest tak samo obowiązkowe, jak w przypadku samochodu. Każdy kierowca musi ubezpieczyć swój pojazd, chociażby korzystał z niego tylko latem. Niestety, motocykle również wymagają OC na cały rok i nie da się ich tymczasowo wyrejestrować. Nawet w przypadku tylko rekreacyjnego użytkowania maszyny ważna umowa z ubezpieczycielem jest od właściciela po prostu wymagana. Warto przy tym pamiętać, że zasady ubezpieczania motocykli obowiązują również właścicieli skuterów. Natomiast pocieszająca dla kierowców powinna być wiadomość, że umowa tego typu zazwyczaj kosztuje znacznie mniej od umowy zawieranej na samochód. Co ciekawe, motocykl podlega ubezpieczeniu i rejestracji, ale przyczepki boczne już nie.

Ostateczny koszt ubezpieczenia pojazdu zależy od wielu rzeczy. Ważne w tym przypadku będą:

 • wiek kierowcy
 • historia ubezpieczeniowa
 • miejsce zamieszkania właściciela
 • rodzaj pojazdu i jego wiek
 • pojemność oraz moc silnika (jednocześnie brak systemów kontroli trakcji przy jednostkach o większej mocy może powodować zwiększenie składki)
 • aktualny przebieg
 • specjalne zniżki

O czym należy pamiętać, ubezpieczając motocykl?

Na początku pamiętaj o wymienionych wyżej danych, ponieważ wpływają one na wysokość składki. Musisz oczywiście podać numer rejestracyjny i VIN oraz wskazać cel wykorzystania ubezpieczanego pojazdu. Co ważne, często trzeba zaznaczyć, czy właściciel jest jednocześnie użytkownikiem ubezpieczanej maszyny, ponieważ kierowca może jeździć pojazdem należącym do kogoś innego.

Ponadto zwróć uwagę, że ubezpieczyciele rzadko oferują AC dla motocyklistów. Wiąże się to z tym, że w przypadku motocykla istnieje duże ryzyko jego kradzieży lub uszkodzenia. Natomiast dla niektórych właścicieli wyjątkowo będzie dostępne specjalne krótkoterminowe ubezpieczenie. Możesz liczyć na ofertę tego typu w przypadku pojazdu zabytkowego lub historycznego, a następnie wybrać ubezpieczenie nawet na 30 dni, które po upływie tego czasu automatycznie wygasa. Podobna umowa dostępna jest dla właścicieli firm zajmujących się kupnem i sprzedażą motocykli.

Przeczytaj także: https://www.salvum.com.pl/strefa-wiedzy/samochod-zabytkowy-co-warto-wiedziec-o-ubezpieczeniu

Dodatkowe opcje ubezpieczenia

Ubezpieczenie motocykla zapewnia ochronę nie tylko po wypadku z udziałem innych pojazdów, ale także zabezpiecza przed następstwami oddziaływania różnych sił natury. Może to być zatopienie pojazdu, trafienie piorunem, zderzenie ze zwierzęciem, a nawet działanie wysokiej temperatury. Zwróć uwagę, że wielu ubezpieczycieli oferuje również rozszerzenie umowy, które zapewnia kierowcy różne ciekawe udogodnienia.

Poza obowiązkowym ubezpieczeniem możesz zagwarantować sobie dodatkowe pakiety assistance i NNW, zapewniające wsparcie w przypadku awarii oraz kolizji drogowej. Może to być:

 • usługa holowania maszyny
 • naprawa pojazdu
 • dostarczanie paliwa
 • pojazd zastępczy
 • nocleg lub transport
 • NNW, chroniące kierowcę wraz z pasażerem przed następstwami nieszczęśliwych wypadków zaistniałych podczas jazdy
 • pokrycie kosztów pomocy medycznej po wypadku i badań lekarskich
 • ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych

Następstwa braku ubezpieczenia

Brak ważnej umowy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest związany z wysokimi karami nakładanymi przez UFG. Co więcej, organizowane są specjalne kontrole, nawet przeprowadzane na drogach. To jeszcze nie wszystko. Bez ubezpieczenia musisz liczyć się z obowiązkiem pokrycia kosztów szkód, jeżeli spowodujesz wypadek. Opłacenie naprawy pojazdu należącego do osoby poszkodowanej to nie koniec. Należy jeszcze pokryć koszt i liczyć się z ewentualnym powództwem o zadośćuczynienie za spowodowany uszczerbek na zdrowiu. Ubezpieczenie motocykla oraz skutera jest w pełni obowiązkowe, niezależnie od częstotliwości użytkowania tych pojazdów, ich mocy lub wieku. Pamiętaj, że każdy pojazd powinien być ubezpieczony, ponieważ zabezpiecza to jednocześnie interesy sprawcy wypadku i osoby poszkodowanej. Ponadto motocykle biorą udział w wypadkach, których konsekwencje są znacznie poważniejsze, niż w przypadku samochodów.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.

© 2024 Salvum
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Administratorami Twoich danych osobowych są podmioty tworzące Salvum Odszkodowania. Mamy siedzibę w Sulejowie przy ul. Koneckiej 41. Dane osobowe, które podajesz w formularzu przetwarzamy w celu kontaktu z Tobą oraz kierowania do Ciebie naszych ofert. Masz prawo w każdym czasie cofnąć swoją zgodę na kontakt i otrzymywanie od nas ofert dzwoniąc na infolinię +48 731 31 31 31, pisząc e-mail na adres biuro@salvum.com.pl lub list pod adres Salvum Odszkodowania, ul. Konecka 41, 97-330 Sulejów z dopiskiem "Moje dane osobowe". Tutaj dowiesz się więcej o regułach przetwarzania przez nas Twoich danych.