Pixel

Jakie najważniejsze zmiany w taryfikatorze wykroczeń drogowych zaszły w 2023 roku? Jak naliczane są obecnie punkty karne, czym grozi jazda pod wpływem alkoholu i kilkakrotne popełnienie tego samego wykroczenia?

Najważniejsze zmiany w taryfikatorze mandatów

Do głównych zmian, jakie pojawiły się w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym oraz Kodeksie Wykroczeń, należą następujące zapisy:

Zwiększenie kar za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu

Za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila alkoholu we krwi) grozi kara finansowa w wysokości 3000-25000 zł lub areszt, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 6 miesięcy-3 lat oraz 15 punktów karnych.

Jazda w stanie nietrzeźwości ( ponad 0,5 promila alkoholu we krwi) w świetle prawa jest przestępstwem, karanym w zależności od wyroku sądu grzywną, ograniczeniem wolności do maksymalnie 2 lat oraz zakazem kierowania pojazdami mechanicznymi przez okres 3-15 lat. Liczba przyznawanych wówczas punktów karnych jest taka sama, jak w przypadku kierowania pojazdem po spożyciu alkoholu.

Zmiany w naliczaniu punktów karnych

Od września 2023 maksymalna liczba punktów karnych, jakie można otrzymać za jednorazowe naruszenie przepisów ruchu drogowego, wzrosła z 10 do 15 punktów.

Poza przypadkami wymienionymi w poprzednim akapicie 15 punktami karane są m.in.:

  • spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym
  • kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem środków odurzających
  • nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku
  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim
  • niezatrzymanie się do kontroli policyjnej
  • wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym
  • jazda autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym, niż wynika to ze znaków drogowych lub ustawy
  • używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim
  • przekroczenie maksymalnej prędkości o 70 km/h lub więcej

Zmienił się również termin ważności punktów karnych i sposób jego naliczania - okres ten wzrósł z 12 do 24 miesięcy od opłacenia mandatu (wcześniej liczono go od dnia popełnienia wykroczenia). Znika ponadto możliwość redukcji punktów karnych poprzez uczestnictwo w szkoleniach Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego.

Wzrost kar za recydywę na drodze

Od września 2023 surowiej karani będą kierowcy, którzy popełniają wykroczenia o podobnym charakterze więcej niż raz. Ponowne złamanie przepisów z jednej grupy w ciągu

2 lat od pierwszego wykroczenia będzie skutkowało wystawieniem mandatu o dwukrotnej wysokości. Przykładowo - jeśli w lutym 2022 roku kierowca przekroczył prędkość o 35 km/h i otrzymał mandat w wysokości 800 zł, za popełnienie tego samego wykroczenia w styczniu roku 2024 zostanie ukarany mandatem w wysokości 1600 zł.

Punkty karne a ubezpieczenie OC

Należy pamiętać, że obecnie prawo wglądu w ewidencję punktów karnych właściciela pojazdów ma również ubezpieczyciel, który może naliczyć na tej podstawie wyższą składkę OC. Niedopełnienie obowiązku opłacenia ubezpieczenia w czasie dłuższym niż 2 tygodnie po terminie karane jest grzywną; dotyczy to również pojazdów, które nie uczestniczą w ruchu drogowym, pozostając na stałe w garażu czy na parkingu.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.

© 2024 Salvum
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Administratorami Twoich danych osobowych są podmioty tworzące Salvum Odszkodowania. Mamy siedzibę w Sulejowie przy ul. Koneckiej 41. Dane osobowe, które podajesz w formularzu przetwarzamy w celu kontaktu z Tobą oraz kierowania do Ciebie naszych ofert. Masz prawo w każdym czasie cofnąć swoją zgodę na kontakt i otrzymywanie od nas ofert dzwoniąc na infolinię +48 731 31 31 31, pisząc e-mail na adres biuro@salvum.com.pl lub list pod adres Salvum Odszkodowania, ul. Konecka 41, 97-330 Sulejów z dopiskiem "Moje dane osobowe". Tutaj dowiesz się więcej o regułach przetwarzania przez nas Twoich danych.