Aby spokojnie wypoczywać podczas wakacyjnych wojaży za granicą, należy wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, w tym także ubezpieczenie samochodu. Co powinna obejmować polisa, by przygotować Cię na możliwie najwięcej wypadków losowych?
EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, jest podstawowym dokumentem uprawniającym do korzystania ze świadczeń medycznych podczas pobytu w innych państwach Unii Europejskiej oraz innych państw stowarzyszonych na koszt funduszu zdrowia. Nie ulega wątpliwości, że przed wyjazdem warto się w nią zaopatrzyć - pamiętajmy jednak, że nie w każdym przypadku można się na nią powołać.
EKUZ obowiązuje tylko w placówkach posiadających aktualną umowę z miejscowym odpowiednikiem polskiego NFZ, a objęte nią bezpłatne świadczenia dostępne są w ograniczonym zakresie: jeśli dana usługa jest płatna dla obywateli kraju, w którym przebywasz, i Ty będziesz musiał za nią zapłacić.
Prywatne ubezpieczenie turystyczne znacznie zwiększa możliwości korzystania ze świadczeń medycznych. Po wykupieniu polisy zyskujesz także szereg dodatkowych korzyści, w tym m.in.:
Obok obowiązkowego OC przed wyjazdem na wakacje za granicą własnym samochodem warto wykupić także ubezpieczenie AC i assistance obowiązujące we wszystkich krajach, przez które przebiegać będzie Twoja podróż. Odpowiednio dobrana polisa zapewni Ci uzyskanie niezbędnej pomocy oraz zwrot kosztów poniesionych w następstwie stłuczki, wypadku, uszkodzenia lub kradzieży pojazdu. Z rozszerzonym ubezpieczeniem turystycznym możesz korzystać również ze wsparcia prawnego i pomocy w dopełnieniu formalności w obcym języku.
Wykupione w Polsce ubezpieczenie OC jest ważne we wszystkich krajach UE, a także w następujących krajach i terytoriach:
Istnieje także grupa krajów, w których do skorzystania z ochrony OC uprawnia Cię posiadanie tzw. Zielonej Karty - Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Dokument ten ubezpiecza Cię od szkód komunikacyjnych wyrządzonych osobom trzecim: jeśli spowodujesz wypadek na terenie któregoś z wymienionych poniżej krajów, koszty poniesione przez poszkodowanych ureguluje towarzystwo ubezpieczeniowe, które wystawiło Ci Zieloną Kartę. Wielu ubezpieczycieli wydaje dokument bezpłatnie przy okazji zakupu OC albo AC; w innych firmach należy uiścić za niego dodatkową składkę rzędu 20-30 zł.
Opisana procedura dotyczy następujących krajów:
Aby uzyskać prawo do wypłaty świadczeń, pamiętaj o zgłoszeniu szkody najszybciej, jak to możliwe: towarzystwa ubezpieczeniowe wyznaczają na to z reguły czas od 24 do 72 godzin od wystąpienia incydentu. Na miejscu zdarzenia należy zebrać następujące dane od jego uczestników:
W przypadku, gdy szkoda nastąpiła z Twojej winy, Ty także masz obowiązek udostępnienia wyżej wymienionych informacji osobie poszkodowanej.
Po uzyskaniu danych należy skontaktować się z polskim oddziałem ubezpieczyciela i postępować zgodnie z podanymi przez niego wytycznymi.
Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.
Salvum Odszkodowania
+48 731 31 31 31
biuro@salvum.com.pl
Konecka 41
97-330 Sulejów
NIP: 771-265-70-71