Pixel

Każdego dnia wielu kierowców prowokuje sytuacje, których przykrą konsekwencją jest utrata prawa jazdy. Z jakiego powodu można stracić uprawniania do prowadzenia samochodu?

Stwarzanie zagrożenia na drodze

Prawo jazdy może zostać zatrzymane, jeżeli kierowca:

  • znacznie przekroczył prędkość,
  • wyprzedzał na przejściu dla pieszych albo podwójnej ciągłej,
  • nie reagował na sygnały policji nakazujące zatrzymanie samochodu,
  • zaniechał udzielenia pierwszej pomocy ofierze wypadku.

Są to wykroczenia i przestępstwa, w przypadku których, jeżeli policja zatrzyma prawo jazdy, to sąd zazwyczaj przychyla się do decyzji i orzeka zakaz prowadzenia pojazdów przez określony czas.

Dokument prawa jazdy może zostać także zatrzymany wówczas, kiedy jest zniszczony i podczas kontroli funkcjonariusz policji uzna, że w związku z tym nie można odczytać potrzebnych danych. Może się to wiązać z przypuszczeniem, że dokument jest podrobiony albo nie jest już ważny.

Jazda pod wpływem alkoholu albo narkotyków

Kierowanie samochodem pod wpływem narkotyków zawsze kończy się zatrzymaniem prawa jazdy. Niezależnie od wielkości stężenia substancji w organizmie. Podobnie jak w przypadku prowadzenia pod wpływem alkoholu, sąd zazwyczaj proponuje odebrania prawa jazdy na określony czas, grzywnę i karę więzienia w zawieszeniu. Wysokość i długość kary zależą od wielu czynników.

Jeżeli pijany lub będący pod wpływem narkotyków kierowca doprowadził do wypadku, w którym były ofiary śmiertelne albo ranni, to sąd może zakazać prowadzania samochodów dożywotnio.

Spowodowanie wypadku

Doprowadzenie do wypadku z ofiarami śmiertelnymi lub poważnie rannymi także wiąże się z utratą prawa jazdy. Dożywotnio pozbawiane są tego dokumentu osoby, które zbiegły z miejsca zdarzenia albo prowadząc samochód, były pod wpływem alkoholu bądź narkotyków. Nawet jeżeli wypadek został spowodowany złym stanem technicznym auta, kwalifikuje się jako przestępstwo i grozi za to m.in. kara pozbawienia uprawnień do kierowania pojazdami. Od sądu zależy na jak długo dokument zostanie zatrzymany.

Przekroczenie limitu punktów karnych

Dokument uprawniający do prowadzenia samochodu może zostać odebrany po przekroczeniu dopuszczalnego limitu punktów karnych. Dla kierowców, którzy jeżdżą krócej niż rok limit wynosi 20 punktów, a dla starszych stażem – 24 punkty. Z tym, że mniej doświadczeni kierowcy tracą prawo jazdy automatycznie i muszą ponownie przystępować do kursu i egzaminu, a kierowcy, którzy jeżdżą dłużej niż rok nie mają obowiązku ponownego uczęszczania na kurs, przystępują tylko do egzaminu, a do czasu jego zdania nadal mogą prowadzić samochód. Co więcej, zgodnie z nowymi przepisami prawa nie zdanie egzaminu nie zawsze kończy się odebraniem dokumentu i uprawnień.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.

© 2024 Salvum
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Administratorami Twoich danych osobowych są podmioty tworzące Salvum Odszkodowania. Mamy siedzibę w Sulejowie przy ul. Koneckiej 41. Dane osobowe, które podajesz w formularzu przetwarzamy w celu kontaktu z Tobą oraz kierowania do Ciebie naszych ofert. Masz prawo w każdym czasie cofnąć swoją zgodę na kontakt i otrzymywanie od nas ofert dzwoniąc na infolinię +48 731 31 31 31, pisząc e-mail na adres biuro@salvum.com.pl lub list pod adres Salvum Odszkodowania, ul. Konecka 41, 97-330 Sulejów z dopiskiem "Moje dane osobowe". Tutaj dowiesz się więcej o regułach przetwarzania przez nas Twoich danych.