Pixel

W naszym kraju jazda pod wpływem alkoholu jest jednym z najczęściej popełnianych wykroczeń/przestępstw. Kiedy mamy do czynienia z wykroczeniem, a kiedy z przestępstwem? I jakie kary grożą pijanym kierowcom?

Wykroczenie a przestępstwo

Dopuszczalna przez polskie prawo zawartość alkoholu we krwi kierującego samochodem to poniżej 0,2 promila. W sytuacji, gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila mamy do czynienia ze stanem po użyciu. Kierowcy prowadzący w tym stanie auto popełniają wykroczenie. Jeżeli zawartość alkoholu we krwi kierowcy jest wyższa niż 0,5 promila, mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości i z przestępstwem.

Wytrzeźwiej, zanim usiądziesz za kierownicą

Zdarza się, że osoby, u których poziom alkoholu we krwi wynosi 0,2 i więcej promila nie są świadome popełnianego wykroczenia czy przestępstwa. Dlatego zanim usiądziesz drugiego dnia po alkoholowej imprezie za kierownicą samochodu, zbadaj poziom alkoholu we krwi. A jeżeli nie musisz prowadzić pojazdu, nie rób tego przynajmniej przez 24 godziny. To, że czujesz się trzeźwy nie oznacza, że policyjny alkomat wskaże zerowy poziom alkoholu. Zakłada się, że organizm człowieka spala od 0,12 do 0,15 promila alkoholu na godzinę, ale jest to statystyczne założenie, a u każdego człowieka procesy te mogą przebiegać w zupełnie innym tempie.

Kary za jazdę z promilami

W naszym kraju kierowanie samochodem zarówno w stanie po użyciu, jak i w stanie nietrzeźwości jest zabronione i karane. Jednak kary dla osób, u których stwierdzono do 0,5 promila alkoholu i dla tych, które przekroczyły ten próg różnią się.

Jakie są kary za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu w stanie po użyciu?

  • Grzywna w wysokości od 5 do 50 tys. zł,
  • Zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat,
  • Pozbawienie wolności do 30 dni.

Co grozi za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu w stanie nietrzeźwości?

  • Grzywna – jej wysokość jest ustalana przez sąd, który bierze pod uwagę m.in. zarobki pijanego kierowcy,
  • Zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 10 lat – i dożywotnio w przypadku spowodowania wypadku z ofiarami,
  • Pozbawienie wolności do 2 lat, ale recydywiści mogą dostać karę do 5 lat więzienia, a osoby, które spowodowały wypadek mogą zostać ukarane więzieniem nawet do 10 lat.

Brak odszkodowań z OC i AC

Pijanym kierowcom nie należy się odszkodowanie z polisy autocasco. Ubezpieczyciel nie ponosi bowiem odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez kierowcę, który spowodował kolizję, będąc w stanie po użyciu albo w stanie nietrzeźwości. Tak samo jest z ubezpieczeniem OC, które nie pokryje strat wyrządzonych innym osobom przez pijanego – pijany kierowca musi je pokryć z własnej kieszeni.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.

© 2024 Salvum
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Administratorami Twoich danych osobowych są podmioty tworzące Salvum Odszkodowania. Mamy siedzibę w Sulejowie przy ul. Koneckiej 41. Dane osobowe, które podajesz w formularzu przetwarzamy w celu kontaktu z Tobą oraz kierowania do Ciebie naszych ofert. Masz prawo w każdym czasie cofnąć swoją zgodę na kontakt i otrzymywanie od nas ofert dzwoniąc na infolinię +48 731 31 31 31, pisząc e-mail na adres biuro@salvum.com.pl lub list pod adres Salvum Odszkodowania, ul. Konecka 41, 97-330 Sulejów z dopiskiem "Moje dane osobowe". Tutaj dowiesz się więcej o regułach przetwarzania przez nas Twoich danych.