Pixel

Śliska nawierzchnia, kiepska widoczność. Czasem potrzeba naprawdę niewiele, by doszło do wypadku. Dla kierowcy oznacza to najczęściej rysy czy wgniecenie karoserii. Dla pieszego, w najlepszym wypadku, uszkodzenie ciała. W jakich sytuacjach pieszy nie może liczyć na wypłatę odszkodowania?

Przyjęło się, że jeśli dochodzi do wypadku z udziałem pieszego winę najczęściej ponosi kierowca. W praktyce bywa jednak różnie. Oczywiście, jeśli kierujący pojazdem jest nietrzeźwy czy też złamał przepisy drogowe, np. przekroczył dozwoloną prędkość, sprawa jest oczywista. Istnieją jednak sytuacje, w których to pieszy staje się sprawcą wypadku.

Brak odblasków

W sierpniu 2013 roku przepisy dotyczące noszenia odblasków zostały zaostrzone. Co to oznacza? Że jeśli pieszy po zmroku porusza się poza strefą zabudowaną i np. po poboczu a nie po chodniku, powinien mieć elementy odblaskowe, które zapewnią mu widoczność na drodze. Jeśli ich nie ma, łamie przepisy.

Wtargnięcie na pasy

Czasem pieszym wydaje się, że na pasach mogą czuć się całkowicie bezpieczni i całkowicie bezkarni. To błędne myślenie. Pieszemu nie wolno wtargnąć na pasy, tuż pod koła nadjeżdżającego pojazdu. Co więcej, zanim wejdzie na „zebrę” powinien upewnić się czy zbliżające się samochody znajdują się w na tyle dużej odległości od przejścia, by kierowca zdążył zahamować.

Przejście poza wyznaczonymi obszarami

Pieszy musi pamiętać, że na drodze wyznaczono mu miejsca, takie jak pasy czy chodnik, po których powinien się poruszać. I jeśli te elementy występują, jest on zobligowany do tego, by z nich korzystać. W przypadku braku pasów pieszy musi ustąpić pojazdom, a zatem wolno mu przejść przez jezdnię tylko wówczas gdy nie stwarza to zagrożenia dla ruchu, a pojazdy znajdują się w bezpiecznej odległości. W przypadku braku chodnika pieszy porusza się po poboczu. Jeśli droga jest pozbawiona również jego, może iść po jezdni, ale tylko po lewej stronie, tak, by widzieć nadjeżdżające pojazdy.

Złamanie przepisów

Odszkodowanie może nie zostać wypłacone również w sytuacji gdy pieszy naruszy zasady ruchu drogowego, np. przejdzie na czerwonym świetle lub w miejscu niedozwolonym. Zasada ta ulega złagodzeniu w przypadku dzieci w wieku do lat 13.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.

© 2024 Salvum
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Administratorami Twoich danych osobowych są podmioty tworzące Salvum Odszkodowania. Mamy siedzibę w Sulejowie przy ul. Koneckiej 41. Dane osobowe, które podajesz w formularzu przetwarzamy w celu kontaktu z Tobą oraz kierowania do Ciebie naszych ofert. Masz prawo w każdym czasie cofnąć swoją zgodę na kontakt i otrzymywanie od nas ofert dzwoniąc na infolinię +48 731 31 31 31, pisząc e-mail na adres biuro@salvum.com.pl lub list pod adres Salvum Odszkodowania, ul. Konecka 41, 97-330 Sulejów z dopiskiem "Moje dane osobowe". Tutaj dowiesz się więcej o regułach przetwarzania przez nas Twoich danych.