Pixel

Twoje dziecko rozbiło okno, zniszczyło mienie publiczne lub wyrządziło jakąś inną szkodę? Pamiętaj, że jako jego opiekun ustawowy ponosisz odpowiedzialność za jego czyny.

Wiek a odpowiedzialność

Zgodnie z prawem (art. 426 Kodeksu Cywilnego) osoby małoletnie, które nie ukończyły jeszcze 13 lat, nie ponoszą odpowiedzialności za swoje czyny. Wynika to z przeświadczenia, że są one zbyt niedojrzałe psychicznie, by można było im poczytać winę. Granica wiekowa wiąże się ściśle z chwilą popełnienia czynu, a zatem zasada zwolnienia z odpowiedzialności obowiązuje również wówczas gdy nieletni w dniu wydania wyroku przez sąd ma już więcej niż 13 lat.

Odpowiedzialność odszkodowawcza

W takiej sytuacji zgodnie z art. 427 Kodeksu Cywilnego obowiązek naprawienia wyrządzonej przez nieletniego szkody spada na jego opiekuna, zarówno ustawowego jak i umownego. I to on ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą.

By odszkodowanie zostało zasądzone poszkodowany musi jednak wykazać szkodę oraz udowodnić związek zachodzący pomiędzy sprawcą a wyrządzoną szkodą.

Wykluczenia

Wyrządzenie szkody przez małoletniego nie musi automatycznie oznaczać przeniesienia winy na jego rodziców. Do sytuacji, w których opiekun nie poniesie odpowiedzialności za czyny swojego dziecka, możemy zaliczyć następujące przypadki:

  • Opiekun wypełnił swoją rolę należycie, a zatem szkoda wyrządzona przez małoletniego nie wynika z jego zaniedbania.
  • Działanie dziecka nie było sprzeczne z prawem, czyli małoletni działał w swojej obronie czy też w stanie wyższej konieczności.
  • Dziecko przebywało w szkole lub w innej instytucji i znajdowało się pod opieką nauczyciela lub innych wyznaczonych osób.
  • Dziecko przebywało na kolonii i znajdowało się pod opieką wychowawcy.
  • Dziecko znajdowało się pod nadzorem opiekuna umownego. Opiekunem umownym może być sąsiadka, która w oparciu o niepisaną umowę zgodziła się zająć dzieckiem, czy też wynajęta opiekunka do dziecka.
  • Rodzic został pozbawiony praw rodzicielskich, a jego dziecko przebywa pod opieką małżonka, znajduje się w rodzinie zastępczej lub domu dziecka.
  • Na mocy wyroku sądowego rodzic ma ograniczone prawa, a dziecko w chwili popełnienia czynu znajdowało się pod opieką współmałżonka.
  • Rodzice lub opiekunowie znajdują się w trudnej sytuacji finansowej i nie są w stanie pokryć wyrządzonych przez nieletniego szkód.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.

© 2024 Salvum
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Administratorami Twoich danych osobowych są podmioty tworzące Salvum Odszkodowania. Mamy siedzibę w Sulejowie przy ul. Koneckiej 41. Dane osobowe, które podajesz w formularzu przetwarzamy w celu kontaktu z Tobą oraz kierowania do Ciebie naszych ofert. Masz prawo w każdym czasie cofnąć swoją zgodę na kontakt i otrzymywanie od nas ofert dzwoniąc na infolinię +48 731 31 31 31, pisząc e-mail na adres biuro@salvum.com.pl lub list pod adres Salvum Odszkodowania, ul. Konecka 41, 97-330 Sulejów z dopiskiem "Moje dane osobowe". Tutaj dowiesz się więcej o regułach przetwarzania przez nas Twoich danych.