Pixel

Okazało się, że zabawka, którą kupiłeś dziecku, wydziela toksyczne substancje? Twoja mikrofalówka „wybuchła” podczas podgrzewania jedzenia? Masz prawo ubiegać się o odszkodowanie od producenta.

Niebezpieczny – czyli jaki?

Kiedy konsument może ubiegać się o odszkodowanie? Jeśli dany produkt okazuje się niebezpieczny, tzn. nie zapewnia bezpieczeństwa, jakiego można by oczekiwać, pomimo tego, że został użyty zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Szkodliwość produktu może mieć swoje źródło np. w wadliwej konstrukcji, materiałach, które zostały w produkcie zastosowane, a także wynikać z błędnych informacji o właściwościach produktu, jakie zostały podane konsumentowi. Co ważne, choć wada może ujawnić się dopiero w trakcie użytkowania produktu, musi być ona z nim nierozerwalnie związana już od chwili jego wejścia do obiegu.

Odpowiedzialność za produkt

Jeśli w wyniku korzystania z danego produktu konsument poniósł szkodę, podmiotami odpowiedzialnymi, od których można domagać się odszkodowania, są:

  • producent
  • wytwórca materiału lub części składowej produktu
  • ten, kto na produkcie zamieszcza swoją nazwę lub znak towarowy
  • importer wadliwego towaru
  • sprzedawca wadliwego towaru, jeżeli określenie producenta i importera nie jest możliwe.

Co więcej, o odszkodowanie może ubiegać się nie tylko osoba, która nabyła niebezpieczny produkt, ale też wszystkie osoby, które w wyniku jego zastosowania poniosły szkodę, np. członkowie rodziny, sąsiedzi czy nawet przypadkowy przechodzeń.

Zwolnienie z odpowiedzialności

Są jednak przypadki, w których producent zostaje zwolniony z odpowiedzialności odszkodowawczej. Zaliczamy do nich następujące sytuacje:

  • Producent nie wprowadził produktu do obrotu albo jego wprowadzenie nastąpiło poza zakresem jego działalności gospodarczej, np. w wyniku kradzieży.
  • Właściwości niebezpieczne produktu ujawniły się po wprowadzeniu go do obrotu, pod warunkiem, że nie wynikały one z przyczyny tkwiącej poprzednio w produkcie.
  • Nie można było przewidzieć niebezpiecznych właściwości produktu, uwzględniając stan nauki i technologii.

Co więcej:

Produkt nie może być uznany za nie zapewniający bezpieczeństwa tylko dlatego, że później wprowadzono do obrotu podobny produkt ulepszony, a odszkodowanie nie przysługuje, gdy szkoda na mieniu nie przekracza kwoty będącej równowartością 500 euro.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.

© 2024 Salvum
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Administratorami Twoich danych osobowych są podmioty tworzące Salvum Odszkodowania. Mamy siedzibę w Sulejowie przy ul. Koneckiej 41. Dane osobowe, które podajesz w formularzu przetwarzamy w celu kontaktu z Tobą oraz kierowania do Ciebie naszych ofert. Masz prawo w każdym czasie cofnąć swoją zgodę na kontakt i otrzymywanie od nas ofert dzwoniąc na infolinię +48 731 31 31 31, pisząc e-mail na adres biuro@salvum.com.pl lub list pod adres Salvum Odszkodowania, ul. Konecka 41, 97-330 Sulejów z dopiskiem "Moje dane osobowe". Tutaj dowiesz się więcej o regułach przetwarzania przez nas Twoich danych.