Pixel

Na pewno nie jeden raz nachodzi Cię myśl, jak ważny jest dla Ciebie Twój dom. Czy zastanawiasz się czasami nad odpowiednim ubezpieczeniem? Nie? Oczywiście, nikt nie może Cię do tego zmusić, ale może warto jednak pomyśleć o tym jeszcze raz? Co będzie, jeśli wybuchnie pożar lub zdarzy się katastrofa budowlana? A może mieszkasz w miejscu, gdzie często dokonywane są włamania albo zdarzają się powodzie? Czy po takich przykrych doświadczeniach dasz radę znów stanąć na nogi? Materiały są zwykle bardzo drogie, usuwanie szkód może też zająć dużo czasu. Może lepiej zaoszczędzić sporo pieniędzy, które pochłonęłyby naprawy i zainwestować w ubezpieczenie. Nie mniej jednak zanim trafisz do odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego, warto zapoznać się z paroma przydatnymi informacjami.

Pierwsze kroki

Jeżeli wydaje Ci się to dobrym rozwiązaniem, najpierw wybierz się do wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego i dowiedz, jakie są konkretne warunki polisy. Oprócz ubezpieczeń domu (rozumianego tutaj też jako mieszkanie, garaż, nawet namiot) i wyposażenia, dostępne jest też takie, które dotyczy szkód wyrządzonych innym ludziom (np. gdybyśmy zalali mieszkanie sąsiada, co przecież na osiedlach zdarza się dość często). Zanim wybierzesz odpowiednią polisę pamiętaj, że ubezpieczyciel może mieć pewne wymagania względem Twojego domu. Może to być specjalny zamek w drzwiach, odpowiednie szyby. Ponadto ubezpieczenie będzie chronić Cię jedynie przed tym, co jest zapisane w umowie. Niektóre wypadki są wyłączone z opłat, należą do nich np.: zniszczenia wojenne, tąpnięcia górnicze albo niewystarczająca ostrożność.

Najczęściej zachęca się do kupna ubezpieczeń „all risk”. Chronią one przed bardzo szeroką pulą wypadków, w tym przed np.:

  • pożarem,
  • eksplozją,
  • huraganem,
  • lawiną,
  • powodzią,
  • skutkami uderzenia spadającego drzewa.

Warto jednak pamiętać o tym, że definicje tych zdarzeń mogą być różne. Sprawdź na początku, jak określa je konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe.

Od czego zależy cena i stawka?

Cena ubezpieczenia jest zależna np. od miejsca zamieszkania czy od ilości nieszczęść, od których chcesz się ubezpieczyć. Pamiętaj jednak: im niższą zapłacisz składkę, tym mniejsze będzie Twoje odszkodowanie. Nie opłaca się też zaniżać wartości majątku, bo może się okazać, że ubezpieczenie nie pokryje wszystkich strat. W przypadku ubezpieczania wyposażenia domu, czasem warto ograniczyć wydatek do polisy wystawionej na te rzeczy, które wydają nam się z jakichś powodów najcenniejsze albo najbardziej podatne na zniszczenia. Część z nich może jednak powodować podwyższenie kosztów ubezpieczenia (np. gdy jesteś właścicielem drogiego dzieła sztuki albo trzymasz w domu niebezpieczne materiały).

Dwie główne formy polis

Istnieją dwie opcje ubezpieczenia majątku: wartość rzeczywista i wartość odtworzeniowa. Druga jest droższa, ale wygodniejsza. W przypadku wykorzystania pierwszej może się okazać, że obecna wartość nieruchomości jest zbyt mała, by odbudować dom po zniszczeniu. Czasami ubezpieczyciel może również zastrzec w polisie franczyzę redukcyjną. Oznacza to, że wypłacane Ci odszkodowanie będzie pomniejszone o określoną na początku kwotę. Dlaczego istnieje taki zapis? Jest używany po to, by motywować klienta do dokładniejszego pilnowania majątku.

Kiedy cena polisy może być droższa?

Na koniec warto zwrócić uwagę, że istnieją okoliczności, w których cena Twojej polisy będzie znacznie wyższa od przeciętnej. Zapewne będzie tak w przypadku ubezpieczania domu zbudowanego z drewna. Z powodu większego ryzyka poniesienia szkody koszt ubezpieczenia będzie wyższy co najmniej o połowę. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie proponują w ogóle tego typu polis. Zwykle trudno jest też znaleźć opłacalną ofertę, jeśli ubezpieczasz dom będący dopiero w budowie. W takiej sytuacji najlepiej poszukać ubezpieczyciela oferującego polisę, w której klient sam deklaruje kwotę, na jaką chce ubezpieczyć dom.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.

© 2024 Salvum
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Administratorami Twoich danych osobowych są podmioty tworzące Salvum Odszkodowania. Mamy siedzibę w Sulejowie przy ul. Koneckiej 41. Dane osobowe, które podajesz w formularzu przetwarzamy w celu kontaktu z Tobą oraz kierowania do Ciebie naszych ofert. Masz prawo w każdym czasie cofnąć swoją zgodę na kontakt i otrzymywanie od nas ofert dzwoniąc na infolinię +48 731 31 31 31, pisząc e-mail na adres biuro@salvum.com.pl lub list pod adres Salvum Odszkodowania, ul. Konecka 41, 97-330 Sulejów z dopiskiem "Moje dane osobowe". Tutaj dowiesz się więcej o regułach przetwarzania przez nas Twoich danych.