Pixel

Gmina uchwaliła lub zmieniła plan zagospodarowania przestrzennego i Twoja działka straciła na wartości? Możesz ubiegać się o odszkodowanie.

Rola planu miejscowego

Plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego to akt prawny uchwalany przez radę danej gminy. Składa się on z części tekstowej i graficznej i określa charakter terenu oraz warunki jego zagospodarowania. Mówiąc inaczej, decyduje o tym, do jakich celów może być wykorzystany dany obszar i jaki typ zabudowy może się na nim pojawić.

Plan miejscowy a nieruchomości prywatne

Plany miejscowe i związane z nimi inwestycje publiczne, takie jak budowa dróg czy obiektów użyteczności publicznej, nie pozostają bez wpływu na nieruchomości znajdujące się w posiadaniu mieszkańców danej gminy. Często w efekcie tworzenia lub zmiany obowiązującego aktu może dojść do konfliktu interesu publicznego z prywatnym, w szczególności gdy:

  • w wyniku uchwalenia lub zmiany planu korzystanie z nieruchomości zostało ograniczone lub stało się niemożliwe (budowa fabryki w pobliżu upraw ekologicznych)
  • w wyniku uchwalenia lub zmiany planu doszło do obniżenia wartości danej nieruchomości (dom, który stoi w pobliżu lotniska, ma mniejszą wartość w oczach nabywców)
  • w wyniku uchwalenia lub zmiany planu działka zmieniła przeznaczenie (np. z budowlanej stała się rolniczą, a taka ma mniejszą wartość na rynku nieruchomości).

Obniżenie wartości nieruchomości - przykłady

Co może być przyczyną obniżenia wartości nieruchomości?

  • Budowa autostrady, fabryki, składowiska odpadów, lotniska lub innej uciążliwej inwestycji. Posiadanie nieruchomości w pobliżu tego typu obiektów niekorzystnie wpływa na wartość nieruchomości.
  • Utworzenie sztucznego zbiornika wodnego. Jeśli działka znajduje się w pobliżu planowanego zbiornika przestaje być działką budowlaną.

Charakter rekompensaty

Jeśli w wyniku zmiany planu zagospodarowania poniosłeś straty masz prawo domagać się rekompensaty w postaci:

  • odszkodowania za poniesione straty
  • wykupienia działki lub jej części przez gminę
  • zamiany działki
  • wypłaty różnicy pomiędzy wartością działki przed i po zmianie planu, w przypadku sprzedaży działki.

Warto wiedzieć:

  • Rekompensata za spadek wartości działki przysługuje wyłącznie właścicielowi nieruchomości i użytkownikowi wieczystemu.
  • Wniosek o wypłacenie odszkodowania można składać w terminie do 5 lat od wejścia w życie uchwały zmieniającej plan.
  • Poszczególne rodzaje roszczeń nie mogą się ze sobą łączyć (osoba, która zgodziła się na zamianę działki nie ma prawa do odszkodowania) i muszą mieć bezpośredni związek z charakterem poniesionej szkody (gmina może wykupić działkę lub jej część jeśli korzystanie z niej w sposób dotychczasowy stało się niemożliwe).
  • Wysokość poniesionej szkody musi zostać ustalona przez uprawnionego rzeczoznawcę.

Find out how we can help you

Our expert will contact you

© 2024 Salvum
By using this website you agree to the use of cookies in accordance with current browser settings.
The administrators of your personal data are the entities creating the Salvum Odszkodowania company with the office in Sulejów at ul. Konecka 41. The personal data you provide in the form are processed for contact and to send you our offers. At any time, you have the right to withdraw your consent to contact and receive offers from us by calling the hotline +48 731 31 31 31, by e-mail to biuro@salvum.com.pl or sending a letter to Salvum Odszkodowania, ul.Konecka 41, 97-330 Sulejów, with the annotation "My personal data". Here you will learn more about the rules for processing your data.