Pixel

Gmina uchwaliła lub zmieniła plan zagospodarowania przestrzennego i Twoja działka straciła na wartości? Możesz ubiegać się o odszkodowanie.

Rola planu miejscowego

Plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego to akt prawny uchwalany przez radę danej gminy. Składa się on z części tekstowej i graficznej i określa charakter terenu oraz warunki jego zagospodarowania. Mówiąc inaczej, decyduje o tym, do jakich celów może być wykorzystany dany obszar i jaki typ zabudowy może się na nim pojawić.

Plan miejscowy a nieruchomości prywatne

Plany miejscowe i związane z nimi inwestycje publiczne, takie jak budowa dróg czy obiektów użyteczności publicznej, nie pozostają bez wpływu na nieruchomości znajdujące się w posiadaniu mieszkańców danej gminy. Często w efekcie tworzenia lub zmiany obowiązującego aktu może dojść do konfliktu interesu publicznego z prywatnym, w szczególności gdy:

  • w wyniku uchwalenia lub zmiany planu korzystanie z nieruchomości zostało ograniczone lub stało się niemożliwe (budowa fabryki w pobliżu upraw ekologicznych)
  • w wyniku uchwalenia lub zmiany planu doszło do obniżenia wartości danej nieruchomości (dom, który stoi w pobliżu lotniska, ma mniejszą wartość w oczach nabywców)
  • w wyniku uchwalenia lub zmiany planu działka zmieniła przeznaczenie (np. z budowlanej stała się rolniczą, a taka ma mniejszą wartość na rynku nieruchomości).

Obniżenie wartości nieruchomości - przykłady

Co może być przyczyną obniżenia wartości nieruchomości?

  • Budowa autostrady, fabryki, składowiska odpadów, lotniska lub innej uciążliwej inwestycji. Posiadanie nieruchomości w pobliżu tego typu obiektów niekorzystnie wpływa na wartość nieruchomości.
  • Utworzenie sztucznego zbiornika wodnego. Jeśli działka znajduje się w pobliżu planowanego zbiornika przestaje być działką budowlaną.

Charakter rekompensaty

Jeśli w wyniku zmiany planu zagospodarowania poniosłeś straty masz prawo domagać się rekompensaty w postaci:

  • odszkodowania za poniesione straty
  • wykupienia działki lub jej części przez gminę
  • zamiany działki
  • wypłaty różnicy pomiędzy wartością działki przed i po zmianie planu, w przypadku sprzedaży działki.

Warto wiedzieć:

  • Rekompensata za spadek wartości działki przysługuje wyłącznie właścicielowi nieruchomości i użytkownikowi wieczystemu.
  • Wniosek o wypłacenie odszkodowania można składać w terminie do 5 lat od wejścia w życie uchwały zmieniającej plan.
  • Poszczególne rodzaje roszczeń nie mogą się ze sobą łączyć (osoba, która zgodziła się na zamianę działki nie ma prawa do odszkodowania) i muszą mieć bezpośredni związek z charakterem poniesionej szkody (gmina może wykupić działkę lub jej część jeśli korzystanie z niej w sposób dotychczasowy stało się niemożliwe).
  • Wysokość poniesionej szkody musi zostać ustalona przez uprawnionego rzeczoznawcę.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.

© 2024 Salvum
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Administratorami Twoich danych osobowych są podmioty tworzące Salvum Odszkodowania. Mamy siedzibę w Sulejowie przy ul. Koneckiej 41. Dane osobowe, które podajesz w formularzu przetwarzamy w celu kontaktu z Tobą oraz kierowania do Ciebie naszych ofert. Masz prawo w każdym czasie cofnąć swoją zgodę na kontakt i otrzymywanie od nas ofert dzwoniąc na infolinię +48 731 31 31 31, pisząc e-mail na adres biuro@salvum.com.pl lub list pod adres Salvum Odszkodowania, ul. Konecka 41, 97-330 Sulejów z dopiskiem "Moje dane osobowe". Tutaj dowiesz się więcej o regułach przetwarzania przez nas Twoich danych.