Pixel

Okazało się, że zabawka, którą kupiłeś dziecku, wydziela toksyczne substancje? Twoja mikrofalówka „wybuchła” podczas podgrzewania jedzenia? Masz prawo ubiegać się o odszkodowanie od producenta.

Niebezpieczny – czyli jaki?

Kiedy konsument może ubiegać się o odszkodowanie? Jeśli dany produkt okazuje się niebezpieczny, tzn. nie zapewnia bezpieczeństwa, jakiego można by oczekiwać, pomimo tego, że został użyty zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Szkodliwość produktu może mieć swoje źródło np. w wadliwej konstrukcji, materiałach, które zostały w produkcie zastosowane, a także wynikać z błędnych informacji o właściwościach produktu, jakie zostały podane konsumentowi. Co ważne, choć wada może ujawnić się dopiero w trakcie użytkowania produktu, musi być ona z nim nierozerwalnie związana już od chwili jego wejścia do obiegu.

Odpowiedzialność za produkt

Jeśli w wyniku korzystania z danego produktu konsument poniósł szkodę, podmiotami odpowiedzialnymi, od których można domagać się odszkodowania, są:

  • producent
  • wytwórca materiału lub części składowej produktu
  • ten, kto na produkcie zamieszcza swoją nazwę lub znak towarowy
  • importer wadliwego towaru
  • sprzedawca wadliwego towaru, jeżeli określenie producenta i importera nie jest możliwe.

Co więcej, o odszkodowanie może ubiegać się nie tylko osoba, która nabyła niebezpieczny produkt, ale też wszystkie osoby, które w wyniku jego zastosowania poniosły szkodę, np. członkowie rodziny, sąsiedzi czy nawet przypadkowy przechodzeń.

Zwolnienie z odpowiedzialności

Są jednak przypadki, w których producent zostaje zwolniony z odpowiedzialności odszkodowawczej. Zaliczamy do nich następujące sytuacje:

  • Producent nie wprowadził produktu do obrotu albo jego wprowadzenie nastąpiło poza zakresem jego działalności gospodarczej, np. w wyniku kradzieży.
  • Właściwości niebezpieczne produktu ujawniły się po wprowadzeniu go do obrotu, pod warunkiem, że nie wynikały one z przyczyny tkwiącej poprzednio w produkcie.
  • Nie można było przewidzieć niebezpiecznych właściwości produktu, uwzględniając stan nauki i technologii.

Co więcej:

Produkt nie może być uznany za nie zapewniający bezpieczeństwa tylko dlatego, że później wprowadzono do obrotu podobny produkt ulepszony, a odszkodowanie nie przysługuje, gdy szkoda na mieniu nie przekracza kwoty będącej równowartością 500 euro.

Find out how we can help you

Our expert will contact you

© 2024 Salvum
By using this website you agree to the use of cookies in accordance with current browser settings.
The administrators of your personal data are the entities creating the Salvum Odszkodowania company with the office in Sulejów at ul. Konecka 41. The personal data you provide in the form are processed for contact and to send you our offers. At any time, you have the right to withdraw your consent to contact and receive offers from us by calling the hotline +48 731 31 31 31, by e-mail to biuro@salvum.com.pl or sending a letter to Salvum Odszkodowania, ul.Konecka 41, 97-330 Sulejów, with the annotation "My personal data". Here you will learn more about the rules for processing your data.