Pixel

Wraz z nadejściem wiosny wiele osób wraca do planowania budowy domku wypoczynkowego. O czym jednak należy pamiętać, zamierzając ubezpieczyć taki budynek? Poznaj kilka najważniejszych zagadnień związanych z tym tematem.

Ubezpieczenie domku letniskowego można łatwo znaleźć w ofertach większości towarzystw ubezpieczeniowych. Zwróć jednak uwagę, czy nie jest to jedynie rozszerzenie podstawowej polisy mieszkaniowej. Taki budynek może być traktowany po prostu jako dodatek do właściwego domu lub mieszkania, więc nie zawsze da się ubezpieczyć go osobno.

Czym dokładnie jest domek letniskowy?

Domek letniskowy to nieruchomość przeznaczona do zamieszkania czasowego. Jest nazywany budynkiem rekreacji indywidualnej (to budynek z jednym poziomem bez poddasza, wolnostojący o łącznej powierzchni użytkowej do 35 m²). Taki domek nie wymaga specjalnej zgody, należy tylko zgłosić jego postawienie. Położenie domków będzie się różnić, jednak muszą zostać postawione na działce. Pamiętaj, że wybrana lokalizacja niejednokrotnie wpływa na warunki ubezpieczenia. Czasami umowa ubezpieczeniowa obejmuje domek letniskowy wraz z budynkiem gospodarczym, garażem, ogrodzeniem, skrzynką na listy i bramą.

Przeczytaj także: Wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej w ubezpieczeniach majątkowych: od czego się nie ubezpieczysz?

Przed czym chroni ubezpieczenie?

Ubezpieczenie domku wypoczynkowego może chronić przed efektami zjawisk naturalnych, jak chociażby pożarów, powodzi, uderzeń piorunów lub upadków drzew, ale także powstałych w wyniku działalności człowieka. Ponadto warto zastanowić się nad dodatkowym zabezpieczeniem budynku w umowie również przed wandalizmem lub włamaniem. Pamiętaj przy tym jednak, że towarzystwa ubezpieczeniowe mają swoje wymagania związane z zamkami w drzwiach i innymi zabezpieczeniami.

Polisa zwykle obejmuje:

  • dach
  • ściany
  • podłogi
  • mury
  • urządzenia techniczne
  • schody
  • piece
  • kominki
  • parapety
  • różne rodzaje izolacji

Czasami ubezpieczyciel proponuje ochronę sprzętu, który znajduje się w budynku. W ten sposób możesz zabezpieczyć komputer, aparat fotograficzny lub meble, chociaż należy pamiętać, że najczęstsze wyłączenie odpowiedzialności dotyczy właśnie rzeczy pozostawionych w domku. Jako ciekawostkę warto dodać, że istnieje nawet opcja ubezpieczenia od uderzenia statku powietrznego!

Jak widać, możliwości jest wiele, ale należy mieć na uwadze, że umowy ubezpieczeniowe obejmujące domki letniskowe potrafią być naprawdę drogie. Wszystkie szczegóły zostają dokładnie określone w treści umowy. Pamiętaj, że odszkodowanie powinno przywrócić budynek do stanu nowego, jaki miał przed powstaniem szkody. Może jednak zostać pomniejszone o jego zużycie techniczne.

W jakich sytuacjach odszkodowanie może nie zostać przyznane?

Czasami ubezpieczyciel nie przyznaje odszkodowania, jeżeli domek był niezamieszkiwany przez długi czas. Nie bierze odpowiedzialności również za wartościowe przedmioty, a także pozostawienie otwartych okien, co ułatwia włamanie. Ubezpieczenie może nawet w ogóle nie pokrywać strat w ruchomościach znajdujących się w domku! Często nie obejmuje też ochrony roślin i zwierząt domowych. Pamiętaj, żeby dokładnie przeczytać polisę oraz poszukać informacji w OWU, gdzie szczegółowo opisano przypadki, w których następuje wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Zwróć uwagę na:

  • zawilgocenie
  • zły stan techniczny
  • brak przeglądów konserwatorskich
  • występowanie owadów
  • zagrzybienie
  • pęknięcia mrozowe

Stan techniczny budynku zostanie określony podczas zawierania umowy ubezpieczenia. Odszkodowanie zależy od postanowień ustalonych w tej umowie. Przykładowo, opisane zagrzybienie budynku nie będzie wpływać na odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego za skutki pożaru.

Towarzystwo ubezpieczeniowe kieruje się swoimi wewnętrznymi zasadami, często wyróżniającymi danego ubezpieczyciela wśród innych. Wpływa to na warunki ofert, które mogą wydawać się nietypowe. Dlatego zawsze dokładnie czytaj zawierane umowy ubezpieczeniowe. Zostaną w nich określone wszystkie szczegóły ubezpieczenia i to właśnie tu znajdziesz informacje o tym, co będzie podlegać wyłączeniu odpowiedzialności ubezpieczyciela.

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują umowy opracowane specjalnie z myślą o domkach letniskowych
  • wysokość składki związana jest z wartością budynku i zakresem ochrony
  • ubezpieczanie domku letniskowego osobno w innym towarzystwie ubezpieczeniowym jest zwykle nieopłacalne
  • często nie da się ubezpieczyć budynku postawionego w ogródku działkowym
  • ubezpieczenie drewnianego domku kosztuje więcej
  • odszkodowanie może nie zostać przyznane, jeżeli domek nie był zamieszkiwany przez ponad 180 dni w roku

Find out how we can help you

Our expert will contact you

© 2024 Salvum
By using this website you agree to the use of cookies in accordance with current browser settings.
The administrators of your personal data are the entities creating the Salvum Odszkodowania company with the office in Sulejów at ul. Konecka 41. The personal data you provide in the form are processed for contact and to send you our offers. At any time, you have the right to withdraw your consent to contact and receive offers from us by calling the hotline +48 731 31 31 31, by e-mail to biuro@salvum.com.pl or sending a letter to Salvum Odszkodowania, ul.Konecka 41, 97-330 Sulejów, with the annotation "My personal data". Here you will learn more about the rules for processing your data.