Pixel

Podstawą do roszczeń odszkodowawczych może być prawomocna decyzja sądu, która pozostaje w niezgodzie z obowiązującym prawem i w związku z którą doznałeś strat materialnych. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!


Kiedy możesz liczyć na odszkodowanie za złą decyzję sądu?

Zła decyzja organu administracyjnego to oczywiście nie taka, z którą po prostu się nie zgadzamy. Chodzi o decyzję, która pozostaje w sprzeczności z obowiązującym prawem i w związku, z którą ponieśliśmy straty. Co równie ważne roszczenie tego typu może dotyczyć tylko i wyłącznie decyzji prawomocnych, czyli takich, od których nie możemy się już odwołać w normalnym trybie.


Jak uzyskać potwierdzenie, że decyzja sądu jest niezgodna z prawem?

Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przy wykonywaniu władzy publicznej reguluje art. 417 Kodeksu cywilnego, z którym warto się zapoznać.

Naprawy szkody wyrządzonej decyzją organu administracji, a więc wypłaty odszkodowania można żądać dopiero po stwierdzeniu niezgodności decyzji z przepisami prawa. Jak uzyskać takie potwierdzenie?

W ciągu 2 miesięcy od dnia otrzymania decyzji sądu drugiej instancji możesz skierować do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną. Przed Sądem Najwyższym musi Cię reprezentować profesjonalny pełnomocnik - prawnik lub radca prawny - który przygotuje Ci stosowną dokumentację. Niestety wiąże się to nierozerwalnie z pewnymi kosztami.

Jeśli skarga zostanie rozpatrzona pozytywnie Sąd Najwyższy orzeknie w Twojej sprawie lub uchyli orzeczenie i przekaże do ponownego rozpatrzenia właściwemu sądowi. W obu przypadkach po ponownym rozpatrzeniu sprawy, na Twój wniosek Sąd Najwyższy lub sąd właściwy orzekną także w sprawie świadczenia rekompensującego poniesione przez Ciebie straty i/lub zadecydują o powrocie do stanu sprzed pierwotnie wydanej decyzji. Jeśli pomimo przywrócenia stanu poprzedniego szkoda, której doznałeś nadal nie została w pełni naprawiona przysługuje Ci prawo do żądania odszkodowania.

Skarga kasacyjna dotyczy jednak ściśle określonych przypadków. Nie przysługuje np. przy sprawach o prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu zaskarżenia jest niższa niż 50 000 zł. Wyjątek stanowią tu sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych – o przyznanie i o wstrzymanie emerytury lub renty oraz o objęcie obowiązkiem ubezpieczenia społecznego. Szczegółowe regulacje dotyczące skargi kasacyjnej zawarte są w Kodeksie postępowania cywilnego, dział Va “Skarga Kasacyjna”.

Jeśli nie przysługuje Ci kasacja możesz skierować do Sądu Najwyższego skargę na prawomocną decyzję sądu o stwierdzenie jej nieważności. Jeżeli ten stwierdzi, że w jakiejś części wydana przez sąd decyzja jest niezgodna z prawem, otworzy Ci to drogę do wystąpienia z roszczeniem odszkodowawczym .


Odszkodowanie za złą decyzję sądu

Roszczenie odszkodowawcze należy skierować do sądu powszechnego (powództwo cywilne). Aby wywalczyć odszkodowanie od Skarbu Państwa za złą decyzję sądu należy udowodnić, że wydane w Twojej sprawie oświadczenie było niezgodne z prawem (wystarczyć powinno zaświadczenie uzyskane z Sądu Najwyższego), że wskutek decyzji sądu poniosłeś szkody, które do tej pory nie zostały w całkowicie naprawione. Co równie istotne należy wykazać związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy decyzją sądu a powstałą szkodą.

Find out how we can help you

Our expert will contact you

© 2024 Salvum
By using this website you agree to the use of cookies in accordance with current browser settings.
The administrators of your personal data are the entities creating the Salvum Odszkodowania company with the office in Sulejów at ul. Konecka 41. The personal data you provide in the form are processed for contact and to send you our offers. At any time, you have the right to withdraw your consent to contact and receive offers from us by calling the hotline +48 731 31 31 31, by e-mail to biuro@salvum.com.pl or sending a letter to Salvum Odszkodowania, ul.Konecka 41, 97-330 Sulejów, with the annotation "My personal data". Here you will learn more about the rules for processing your data.