Pixel

Zwierzęta domowe bardzo często są traktowane jako członkowie rodziny, dlatego też ich właściciele zaczynają myśleć o ich ubezpieczaniu. Nie jest to jeszcze zbyt popularne w Polsce, jednak patrząc na rosnące ceny usług weterynaryjnych, takie rozwiązanie staje się świetnym zabezpieczeniem przed nieprzewidzianymi wydatkami. Przeanalizujmy jakie możliwości dają w tym zakresie zakłady ubezpieczeniowe.


Jakie zwierze można ubezpieczyć?

Każdy ubezpieczyciel, który ma w swojej ofercie ubezpieczenie dla zwierząt domowych, dysponuje specjalnym wykazem zwierząt, które można ubezpieczyć. Poza kotami i psami na listę trafiają zazwyczaj ptaki, ryby i gryzonie. Jeżeli Twój pupil pasuje do definicji „zwierzęcia domowego”, która zawarta jest w polisie (OWU), w razie szkody bez problemu otrzymasz pieniądze z ubezpieczenia.


Jakich zwierząt nie można ubezpieczyć?

Istnieją pewne ograniczenia stawiane przez zakłady ubezpieczeniowe. Niektórych zwierząt się nie ubezpiecza. Do tej grupy zalicza się:

  • zwierzęta egzotyczne – dotyczy to szczególnie zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi, takich jak zwierzęta jadowite, których środowisko naturalne znajduje się poza terytorium Polski,
  • zwierzęta dziko żyjące,
  • zwierzęta hodowlane, produkcyjne i rekreacyjne – np. bydło, trzoda, owce, kozy, drób, zwierzęta futerkowe, konie,
  • zwierzęta z przeznaczeniem na handel,
  • psy agresywne – dotyczy to psów, które posiadają widoczne cechy ras uznawanych za agresywne wg Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 28 kwietnia 2003 r.

Wyjątkiem są pszczoły - jeżeli posiadasz 5 uli lub mniej, możesz rozszerzyć zakres swojej polisy ubezpieczeniowej.


Rodzaje ubezpieczeń dotyczące zwierząt domowych

Ubezpieczenia zdrowotne (KL) . Każdy właściciel zwierzęcia wie, że mogą one chorować, a leczenie weterynaryjne nie jest w żaden sposób dofinansowywane. Nawet jednorazowy koszt wizyty w klinice może znacząco wpłynąć na domowy budżet.

Przy ubezpieczeniu zwierzęcia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego (KL) otrzymujemy listę miejsc, w których ubezpieczyciel zobowiązuje się do opłacenia kosztów pobytu w lecznicy, kosztów badań, leków, zabiegów ambulatoryjnych i operacyjnych. Zakłady ubezpieczeniowe zawierają umowy z lecznicami weterynaryjnymi, więc wystarczy przedstawić rachunki ubezpieczycielowi, aby zwrócił nam wydane pieniądze.

Ubezpieczenia typu OC pozwalają ubezpieczyć się na wypadek szkód spowodowanych przez naszego pupila. Jeśli bywa niesforny, możesz wykupić polisę od odpowiedzialności cywilnej od szkód wyrządzonych przez zwierzę. Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe proponują je jako rozszerzenie ubezpieczenia nieruchomości lub ubezpieczenie od odpowiedzialność cywilnej w życiu prywatnym. Dzięki nim możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela, kiedy zwierzak pogryzie inne zwierzę, czy też zniszczy czyjąś własność.

Ubezpieczenie zwierząt domowych w ramach ubezpieczenia mieszkania. Jeżeli w czasie pożaru, zalania, czy też włamania szkodę poniesie ubezpieczone zwierze, ubezpieczyciel uwzględni również te straty. W ramach polisy mieszkaniowej zwierzęta, są traktowane na takich samych zasadach jak mienie ruchome – co daje im ochronę od zdarzeń losowych, w wyniku których mogą ucierpieć. Polisa ta obejmuje szkody doznane przez zwierzę tylko jeśli doszło do nich w obrębie nieruchomości wskazanej w dokumentacji.

Ubezpieczenie w razie hospitalizacji właściciela . Specjalny pakiet assistance gwarantuje opiekę nad zwierzętami w czasie pobytu właściciela w szpitalu. Zakres wsparcia jakiego może udzielić ubezpieczyciel może polegać na zapewnieniu opieki w miejscu zamieszkania ubezpieczonego czy też zorganizowaniu i pokryciu kosztów transportu zwierzęcia do wyznaczonej osoby lub schroniska.


Find out how we can help you

Our expert will contact you

© 2024 Salvum
By using this website you agree to the use of cookies in accordance with current browser settings.
The administrators of your personal data are the entities creating the Salvum Odszkodowania company with the office in Sulejów at ul. Konecka 41. The personal data you provide in the form are processed for contact and to send you our offers. At any time, you have the right to withdraw your consent to contact and receive offers from us by calling the hotline +48 731 31 31 31, by e-mail to biuro@salvum.com.pl or sending a letter to Salvum Odszkodowania, ul.Konecka 41, 97-330 Sulejów, with the annotation "My personal data". Here you will learn more about the rules for processing your data.