Pixel

Do wyjazdu za granicę trzeba się dobrze przygotować. Często na wiele tygodni wcześniej zaopatrujemy się w nowe klapki i olejek do opalania. Równocześnie jednak zapominamy o jednej z najważniejszy rzeczy – ubezpieczeniu kosztów leczenia za granicą i następstw nieszczęśliwych wypadków.

Wyjazd z biurem podróży

Zapominamy lub po prostu bagatelizujemy sprawę. Wydaje nam się, że podczas wyjazdu do kurortu nic nadzwyczajnego nie może nas spotkać. Zdarza się również, że wydatki na wycieczkę mocno nadszarpnęły nasz domowy budżet i jest nam po prostu szkoda wydać dodatkową kwotę. Co więcej, jeśli wybieramy się na wycieczkę z biurem podróży, jesteśmy przekonani, że to organizator zadba o wszystko.

Nawet jeśli naszą wycieczkę organizuje touroperator warto pomyśleć o ubezpieczeniu indywidualnym. A przynajmniej dokładnie przeczytać warunki umowy i sprawdzić, na jaką kwotę zostaliśmy ubezpieczeni przez biuro podróży zanim wsiądziemy do samolotu czy autokaru. Powód? Każda firma dba o oszczędności. Oznacza to, że ubezpieczenia mają najczęściej charakter podstawowy i opiewają na minimalną kwotę. W przypadku krajów, w których kwoty za dobę w szpitalu osiągają zawrotne sumy może okazać się to niewystarczające. Co więcej, jeśli poprzestaliśmy na ubezpieczeniu biura podróży, w przypadku przeziębienia, zapalenia ucha czy bólu zęba najczęściej to my zapłacimy za wizytę u lekarza i leki, a dopiero później będziemy mogli się ubiegać o zwrot od firmy organizującej wycieczkę.

Wyjazd indywidualny

Jeśli wyjazd organizujemy sobie samodzielnie ubezpieczenie to sprawa podstawowa. Dlaczego? Bo choć często wydaje nam się to nieprawdopodobne, życie i doświadczenia innych pokazują, że na wycieczce niejedno może się przytrafić. W gazetach i na portalach nie brak historii osób, które podczas wyjazdu dostały np. zapalenia wyrostka robaczkowego, zaraziły się groźnym wirusem czy po prostu miały nieszczęście brać udział w wypadku. Jeśli podczas pobytu za granicą trafimy do szpitala bez polisy, placówka wystawi nam pokaźny rachunek. Dla przykładu, w Chile doba w szpitalu kosztuje ok. 1 200 złotych, w Izraelu – ok. 3 000 złotych, w Meksyku może sięgać nawet 6 000 złotych, ale obejmuje wszystko, poczynając od badań, skończywszy na honorariach dla lekarzy. W efekcie zdarza się, że turyści do kraju wracają z długami przekraczającymi 100 000 zł.

Jak można się ubezpieczyć?

Jeśli mamy zamiar podróżować w obrębie Unii Europejskiej rzecz podstawowa to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zapewnia ona bezpłatny dostęp do niezbędnej opieki lekarskiej wszystkim osobom, która są ubezpieczone w NFZ. Jeśli zatem podczas wyjazdu będziemy mieli jakiekolwiek problemy zdrowotne, koszty wizyty u lekarza czy też w szpitalu, rzecz jasna w ramach publicznej opieki zdrowotnej zapewnianej w danym kraju, ureguluje za nas Fundusz.

Jeśli udajemy się do kraju nie należącego do UE warto zadbać o ubezpieczenie indywidualne. Koszt polisy w porównaniu do wydatków na wyjazd nie jest duży, a daje poczucie bezpieczeństwa i spokój. Zanim jednak podpiszemy umowę z ubezpieczycielem warto zwrócić uwagę na kilka elementów:

  • sumę gwarancyjną, a zatem kwotę, do której ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność; jeśli wybieramy się do kraju, w którym koszty leczenia są wysokie przy niskiej sumie gwarancyjnej, ubezpieczenie może okazać się niewystarczające do pokrycia całości kosztów leczenia,
  • listę państw, których dotyczy polisa; jeśli wybieramy się do rzadko odwiedzanego miejsca może się okazać, że nie jest ono objęte polisą;
  • formę pokrycia kosztów; bardzo ważnym jest, aby towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywało koszty leczenia od razu, a nie w formie refundacji (w tym wypadku najpierw my ponosimy koszty, a dopiero potem możemy starać się o ich zwrot).

Find out how we can help you

Our expert will contact you

© 2024 Salvum
By using this website you agree to the use of cookies in accordance with current browser settings.
The administrators of your personal data are the entities creating the Salvum Odszkodowania company with the office in Sulejów at ul. Konecka 41. The personal data you provide in the form are processed for contact and to send you our offers. At any time, you have the right to withdraw your consent to contact and receive offers from us by calling the hotline +48 731 31 31 31, by e-mail to biuro@salvum.com.pl or sending a letter to Salvum Odszkodowania, ul.Konecka 41, 97-330 Sulejów, with the annotation "My personal data". Here you will learn more about the rules for processing your data.