Pixel

Polisa posagowa to rodzaj ubezpieczenia na życie. Może ją wykupić każdy rodzic, by ułatwić swojemu dziecku start w dorosłe życie. Z drugiej jednak strony może także służyć zabezpieczeniu dziecka na wypadek śmierci rodzica lub jego własnej choroby. Wiele zależy od wariantów dodatkowych.

Zabezpieczenie finansowe dla dziecka

Ubezpieczenie posagowe ma ułatwić dziecku start w dorosłe życie. Odkładane na polisie pieniądze, w zależności od wybranego wariantu, zostaną wypłacone w momencie osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, rozpoczęcia lub zakończenia studiów. Również w kwestii wypłaty pojawiają się dwa możliwe warianty wypłata jednorazowa lub w transzach, np. w formie comiesięcznej wypłaty. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dziecko po osiągnięciu wieku przewidzianego w umowie, kontynuowało współpracę z ubezpieczycielem, przekształcając polisę posagową w innego typu polisę o charakterze inwestycyjnym lub ochronnym.

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje także rozszerzenia polisy posagowej - dziecko może wówczas otrzymać np. rentę w wypadku śmierci rodzica, a także rentę dla dziecka, jeżeli to ono dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Kiedy i na jaki okres można zawrzeć polisę posagową?

Polisę posagową można wykupić zaraz po narodzinach dziecka lub gdy ma on już kilka lub kilkanaście lat, jednak zanim ukończy 18 rok życia. Polisę można wykupić na okres 5-25 lat, gdyż jest to rodzaj ubezpieczenia terminowego. Polisę tego typu mogą wykupić także dziadkowie lub rodzicie chrzestni dziecka – w tym wypadku często stosowana jest górna granica wieku osoby ubezpieczonej, która musi mieć mniej niż 65 lat.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczyciela?

Porównując dostępne na rynku oferty zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • sprawdź jakie rozszerzenia oferuje ubezpieczyciel i wybierz pakiet odpowiadający twoim potrzebom,
  • pamiętaj, że wraz z kolejnymi rozszerzeniami ochrony ubezpieczeniowej wzrasta też składka,
  • jak często i jakich zmian możesz dokonać w zawartej umowie,
  • kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia – zapoznaj się z wyłączeniami odpowiedzialności,
  • ile trwa okres w którym odstępując od polisy ubezpieczony traci wszystkie wpłacone wcześniej środki (zazwyczaj to okres 2 lub 3 lat od podpisania umowy),
  • rozważ czy korzystniejszą opcją nie będzie założenie lokaty bankowej. Cześć składki wpłacanej w ramach ubezpieczenia posagowego nie jest inwestowana lecz stanowi zabezpieczenie dla banku, który w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia (śmierci lub inwalidztwa ubezpieczonego) będzie musiał wypłacić dziecku określoną kwotę, przejąć za rodzica opłacanie składek do końca trwania umowy itp. W efekcie korzystniejsze finansowo mogą okazać się: lokata, fundusze inwestycyjne czy założenie konta oszczędnościowego.

Składki w polisie posagowej

Polisa posagowa łączy w sobie funkcje ochronną i inwestycyjną. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące polisy posagowe potrącają część składki na koszty ochrony ubezpieczeniowej na wypadek śmierci ubezpieczonego rodzica.

Wysokość składek uzależniona jest nie tylko od sumy ubezpieczenia, ale i od okresu na jaki polisa została zawarta. Im młodsze dziecko zostanie objęte ochroną ubezpieczeniową tym mniejsze będą składki. Pod uwagę brane są także kryteria dodatkowe: wiek rodzica, wykonywane przez niego zawód, stan zdrowia itp. Ubezpieczenia posagowe nie są jednak tanie, a wszystko to przez gwarancję, jaką składa ubezpieczyciel. Niezależnie od tego co się stanie z ubezpieczającym w ciągu najbliższych lat, zobowiązuje się wypłacić dziecku określoną w umowie kwotę.

Składki w zależności od preferencji mogą być opłacane miesięcznie lub kwartalnie. Terminowe wpłacanie składek jest jednak bardzo ważne.

Trzeba wziąć także pod uwagę, iż składki podlegają indeksacji w trakcie trwania umowy ubezpieczenia. Składka jak i suma ubezpieczenia mogą być podwyższane ze względu na inflację. Wszystko po to by, gromadzony kapitał nie tracił na wartości.

Find out how we can help you

Our expert will contact you

© 2024 Salvum
By using this website you agree to the use of cookies in accordance with current browser settings.
The administrators of your personal data are the entities creating the Salvum Odszkodowania company with the office in Sulejów at ul. Konecka 41. The personal data you provide in the form are processed for contact and to send you our offers. At any time, you have the right to withdraw your consent to contact and receive offers from us by calling the hotline +48 731 31 31 31, by e-mail to biuro@salvum.com.pl or sending a letter to Salvum Odszkodowania, ul.Konecka 41, 97-330 Sulejów, with the annotation "My personal data". Here you will learn more about the rules for processing your data.