Pixel

Regres to roszczenie ubezpieczyciela lub UFG względem sprawcy szkody o zwrot wypłaconych poszkodowanemu środków pieniężnych. Stosowany jest zarówno w szkodach majątkowych, jak i komunikacyjnych dlatego wykupując polisę OC lub AC należy pamiętać o wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Regres ubezpieczeniowy w szkodach komunikacyjnych

Ubezpieczenia OC i AC w założeniu mają nas chronić przed konsekwencjami szkód, które wyrządzimy. W większości przypadków to ubezpieczyciel zaspokaja roszczenia osób poszkodowanych. Nie oznacza to jednak, że wykupiona polisa pozwoli nam uniknąć wszystkich konsekwencji naszego lekkomyślnego zachowania podczas jazdy samochodem. Każda umowa ubezpieczenia posiada wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli określa sytuacje w jakich ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody. Mimo wykupionej polisy OC lub AC możesz otrzymać wezwanie od ubezpieczyciela do zwrotu kwoty odszkodowania.

W jakich sytuacjach należy liczyć się z regresem ubezpieczeniowym?

Do typowych wyłączeń odpowiedzialności należy zaliczyć przede wszystkim wyrządzenie szkody umyślnie i celowo. Taką sytuacją jest na przykład zaaranżowanie stłuczki samochodowej lub celowe uszkodzenie pojazdu (wjechanie w słupek, murek itp.).

Ubezpieczyciel zażąda od Ciebie zwrotu pieniędzy także wtedy gdy:

  • spowodowałeś wypadek będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków,
  • uciekłeś z miejsca wypadku,
  • spowodowałeś wypadek skradzionym samochodem,
  • spowodowałeś wypadek, prowadząc samochód bez uprawnień (nie miałeś prawa jazdy lub zostało Ci ono odebrane).

Regres ubezpieczeniowy od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Jeśli spowodowałeś wypadek, a nie miałeś wykupionego OC z regresem ubezpieczeniowym zgłosi się do Ciebie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który zabezpiecza roszczenia osób poszkodowanych przez nieubezpieczonych kierowców.

Skutki finansowe w przypadku kolizji cudzym samochodem bez ważnego ubezpieczenia mogą być bardzo poważne i to nie tylko dla kierującego pojazdem, ale i jego właściciela. Za wyrządzone szkody odpowiadają bowiem solidarnie. Należności względem UFG należy uregulować w ciągu 30 dni od doręczenia wezwania do zapłaty, po tym terminie wszczynane jest postępowanie sądowe. Jeśli po ogłoszeniu wyroku spłata należności nie nastąpi wszczynane jest postępowanie egzekucyjne, prowadzone przez komornika sądowego.

Regres ubezpieczeniowy w szkodach majątkowych

Z regresem ubezpieczeniowym mamy do czynienia także przy szkodach majątkowych. Ubezpieczyciel może zgłosić się o zwrot pieniędzy do osoby, która pozostaje poza stosunkiem ubezpieczenia. Jeśli zapomnisz zakręcić wodę w kranie i zalejesz mieszkanie sąsiadowi, ubezpieczyciel sąsiada zgłosi się do Ciebie jako sprawcy o zwrot wypłaconego odszkodowania.

Find out how we can help you

Our expert will contact you

© 2024 Salvum
By using this website you agree to the use of cookies in accordance with current browser settings.
The administrators of your personal data are the entities creating the Salvum Odszkodowania company with the office in Sulejów at ul. Konecka 41. The personal data you provide in the form are processed for contact and to send you our offers. At any time, you have the right to withdraw your consent to contact and receive offers from us by calling the hotline +48 731 31 31 31, by e-mail to biuro@salvum.com.pl or sending a letter to Salvum Odszkodowania, ul.Konecka 41, 97-330 Sulejów, with the annotation "My personal data". Here you will learn more about the rules for processing your data.