Pixel

Ubezpieczenie OC rolnika ma na celu ochronę interesów właściciela gospodarstwa i wszystkich osób, poszkodowanych w wypadkach rolniczych. W przypadku wystąpienia szkody świadczenie wypłacane jest nie przez rolnika, lecz przez firmę ubezpieczeniową. Jaki jest zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela?

Szkody osobowe a szkody na mieniu

Zgodnie z art. 361 Kodeksu Cywilnego, każda osoba poszkodowana w wypadku rolniczym jest uprawniona do odbioru kompensaty za poniesione szkody. Jeśli wypadek dotyka właściciela lub osób mieszkających i pracujących na terenie gospodarstwa, świadczenie obejmuje jedynie szkody osobowe. Warto zaznaczyć, że w gronie tym znajdują się także osoby dokonujące okazjonalnych napraw lub usług. Jeśli w wypadku ucierpiały osoby trzecie – w żaden sposób niezwiązane z gospodarstwem – kompensata dotyczy zarówno szkód na osobie, jak i na mieniu. Poszkodowani mogą ubiegać się o zadośćuczynienie poniesionych strat, a także korzyści możliwych do uzyskania, gdyby wypadek nie miał miejsca.

Jaką kompensatę mogą uzyskać poszkodowani w wypadkach rolniczych?

  • jednorazowe świadczenie finansowe z tytułu doznanej krzywdy, w celu złagodzenia urazów fizycznych oraz psychicznych zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, a także dojazdów do placówek medycznych, dodatkowej opieki i adaptacji miejsca zamieszkania do potrzeb rekonwalescenta
  • renta uzupełniająca – wyrównanie różnicy między wysokością dochodów sprzed wypadku i dochodów uzyskiwanych po wypadku
  • kapitalizacja renty – świadczenie przyznawane w przypadku trwałej niepełnosprawności poszkodowanego i niezdolności do wykonywania dotychczasowego zawodu (świadczenie to uniemożliwia odbiór renty uzupełniającej)
  • renta na zwiększone potrzeby – pokrywa wydatki związane z powrotem poszkodowanego do stanu zdrowia sprzed wypadku
  • zwrot utraconych zarobków – przyznawany w przypadku krótszego okresu niezdolności do pracy
  • w przypadku szkód materialnych – zwrot kosztów naprawy, odkupienia zniszczonych przedmiotów, holowania uszkodzonego samochodu lub użytkowania samochodu zastępczego

Jaką kompensatę mogą uzyskać członkowie rodziny w przypadku śmierci poszkodowanego?

  • odszkodowanie związane z obniżeniem standardu życia na skutek śmierci poszkodowanego
  • zwrot kosztów leczenia i kosztów pogrzebu
  • renta alimentacyjna, przyznawana osobom, wobec których poszkodowany realizował obowiązek alimentacyjny
  • jednorazowe świadczenie finansowe z tytułu doznanej krzywdy, w celu złagodzenia urazów fizycznych oraz psychicznych

Find out how we can help you

Our expert will contact you

© 2024 Salvum
By using this website you agree to the use of cookies in accordance with current browser settings.
The administrators of your personal data are the entities creating the Salvum Odszkodowania company with the office in Sulejów at ul. Konecka 41. The personal data you provide in the form are processed for contact and to send you our offers. At any time, you have the right to withdraw your consent to contact and receive offers from us by calling the hotline +48 731 31 31 31, by e-mail to biuro@salvum.com.pl or sending a letter to Salvum Odszkodowania, ul.Konecka 41, 97-330 Sulejów, with the annotation "My personal data". Here you will learn more about the rules for processing your data.