Pixel

Roszczeń odszkodowawczych można dochodzić nie tylko od obecnego, ale też od byłego pracodawcy. Dotyczy to w szczególności nieprawidłowości przy dokonywaniu zwolnień pracowniczych. A te nie są przypadkami odosobnionymi.

Odszkodowanie za bezprawne zwolnienie

Pracownik ma prawo domagać się od swego pracodawcy odszkodowania za bezprawne zwolnienie, czyli takie, które odbyło się z naruszeniem przepisów prawa. Jeżeli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło:

  • z wypowiedzeniem to pracownikowi należy się odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, przy czym nie może być ono niższe niż wynagrodzenie za okres wypowiedzenia. Istnieje zatem możliwość ubiegania się o odszkodowanie w wyższej wysokości niż wynagrodzenie za czas wypowiedzenia, jednak maksymalnie za trzy miesiące.
  • bez wypowiedzenia to pracownik może ubiegać się jedynie o odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Odszkodowanie za krótsze wypowiedzenie

Pracodawca może skrócić obowiązujący nas okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony z 3 miesięcy do najwyżej 1 miesiąca. Może to mieć miejsce w sytuacji, gdy ogłoszono upadłość lub likwidację pracodawcy, albo z innych przyczyn, które nie dotyczą pracowników. Pracodawca razem ze złożeniem pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę, przedstawia oświadczenie woli o zastosowaniu krótszego okresu wypowiedzenia. O ile nie zawrzemy w tej kwestii porozumienia z pracodawcą, możemy ubiegać się o odszkodowanie za krótsze wypowiedzenie (w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia).

Odszkodowanie za nieterminowe wystawienie świadectwa pracy

Pracodawca zobowiązany jest do niezwłocznego wystawienia świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem umowy o pracę. Nieterminowe lub niewłaściwe wydanie świadectwa pracy uniemożliwia podjęcie nowego zatrudnienia i staje się przyczyną powstania szkód. Jeżeli pracownik udowodni związek przyczynowy pomiędzy niedopełnieniem obowiązków przez pracodawcę, a niemożnością podjęcia nowego zatrudnienia (mimo podejmowanych prób), może się on starać o odszkodowanie z tytułu nieterminowego wystawienia świadectwa pracy. Jego wysokość stanowić będzie równowartość wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy, nie dłuższy jednak niż sześć tygodni.

Odszkodowanie po śmierci pracodawcy

W przypadku śmierci pracodawcy automatycznie wygasają zawarte przez niego umowy o pracę zawarte z pracownikami. Sytuacja ta powoduje, iż pracownicy niespodziewanie pozostają bez pracy i źródła utrzymania. Może to być podstawą do dochodzenia odszkodowania od spadkobierców zmarłego pracodawcy. W przypadku umów o pracę podpisanych na czas nieokreślony pracownikowi przysługuje wtedy odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas wypowiedzenia. Natomiast w przypadku umów na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy pracownik powinien otrzymać odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za dwa tygodnie.

Find out how we can help you

Our expert will contact you

© 2024 Salvum
By using this website you agree to the use of cookies in accordance with current browser settings.
The administrators of your personal data are the entities creating the Salvum Odszkodowania company with the office in Sulejów at ul. Konecka 41. The personal data you provide in the form are processed for contact and to send you our offers. At any time, you have the right to withdraw your consent to contact and receive offers from us by calling the hotline +48 731 31 31 31, by e-mail to biuro@salvum.com.pl or sending a letter to Salvum Odszkodowania, ul.Konecka 41, 97-330 Sulejów, with the annotation "My personal data". Here you will learn more about the rules for processing your data.