Pixel

W okresie mrozów o upadek nietrudno. Śliski chodnik, lód ukryty pod świeżą warstwą śniegu, chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Jeśli podczas upadku doznałeś uszczerbku na zdrowiu, możesz dochodzić swoich praw. Pod pewnymi warunkami...

Kto powinien zadbać o chodnik?

Osoba, która podczas upadku na oblodzonym chodniku np. złamała rękę, może starać się o odszkodowanie. Od kogo? Od osoby odpowiedzialnej za jego odśnieżanie i utrzymanie w należytym stanie. Może nią być właściciel posesji, przy której znajduje się chodnik, Urząd Miasta lub, w przypadku osiedli, dana wspólnota mieszkaniowa. Bardzo często osoby lub podmioty zobowiązane do dbania o chodnik mają wykupioną polisę OC. Wówczas osoba poszkodowana swoje roszczenia może kierować bezpośrednio do ubezpieczyciela, który powinien przeprowadzić postępowanie likwidacyjne i wydać decyzję w przedmiocie przyznania odszkodowania w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia szkody.

Jak udowodnić winę?

Co będzie Ci potrzebne, by móc starać się o odszkodowanie? Oczywiście dowody. Koniecznie zadbaj zatem o:

  • dokumentację fotograficzną z miejsca, w którym doszło do zdarzenia,
  • świadków czyli osoby, które potwierdzą, że faktycznie w danym miejscu doszło do upadku,
  • dokumentację medyczną, np. ksero karty z przebiegiem leczenia, rachunki za leki, zabiegi rehabilitacyjne, zaświadczenie od lekarza,
  • dodatkowe dowody, np. notatkę z interwencji straży miejskiej w związku z zaniedbaniami w odśnieżaniu chodnika przez właściciela nieruchomości.

Co Ci się należy?

Jeżeli podmiot odpowiedzialny za utrzymanie chodnika w należytym stanie lub jego ubezpieczyciel nie chce przyjąć odpowiedzialności za szkodę lub wypłacone świadczenie jest zbyt niskie, można skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Należy przy tym pamiętać, że dla uzyskania korzystnego rezultatu, koniecznym jest udowodnienie przeciwnikowi winy. W przypadku oblodzonego chodnika wina będzie najczęściej polegała na zaniechaniu podjęcia odpowiednich czynności (np. odśnieżenia czy też posypywania piachem). Jeśli sąd uzna winę osoby odpowiedzialnej za stan chodnika, to poszkodowany może uzyskać zadośćuczynienie oraz odszkodowanie za poniesione koszty leczenia i rehabilitacji. W poważnych przypadkach, gdy wskutek upadku doszło do całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy, poszkodowany może domagać się nawet renty.

Wina musi być bezsprzeczna

Udowodnienie winy osobie odpowiedzialnej za stan chodnika nie zawsze jest jednak łatwe. Kiedy opady są bardzo intensywne, trudno wymagać, by chodnik przez cały czas był idealnie odśnieżony. Z całą pewnością warto jednak podjąć próbę uzyskania odpowiedniego zadośćuczynienia i odszkodowania, które z całą pewnością pozwoli osobie poszkodowanej łatwiej odzyskać pełnię zdrowia.

Find out how we can help you

Our expert will contact you

© 2024 Salvum
By using this website you agree to the use of cookies in accordance with current browser settings.
The administrators of your personal data are the entities creating the Salvum Odszkodowania company with the office in Sulejów at ul. Konecka 41. The personal data you provide in the form are processed for contact and to send you our offers. At any time, you have the right to withdraw your consent to contact and receive offers from us by calling the hotline +48 731 31 31 31, by e-mail to biuro@salvum.com.pl or sending a letter to Salvum Odszkodowania, ul.Konecka 41, 97-330 Sulejów, with the annotation "My personal data". Here you will learn more about the rules for processing your data.