Pixel

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego podaje, że w 2011 r. zarejestrowano w całym kraju aż 1 045 724 samochodów – podstawowego już środka lokomocji. Chociaż prowadzisz swój samochód pewnie bardzo często, w natłoku codziennych spraw nie zastanawiasz się nad wszystkimi zasadami jego użytkowania. Może się jednak zdarzyć, że będziesz musiał porozumieć się z ubezpieczycielem w sprawie swojego OC. Przydadzą Ci się wówczas pewne podstawowe wiadomości.

Czym jest OC?

W Polsce podstawowe ubezpieczenie samochodu to OC, należące do segmentu ubezpieczeń majątkowych. Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe zgodnie z ustawą muszą oferować te ubezpieczenia na takich samych warunkach. OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym (w przeciwieństwie do AC i NNW). Oznacza to, że nie posiadając ważnego OC narażasz się na zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i karę pieniężną. Pamiętaj, w takiej sytuacji, gdy spowodujesz wypadek, będziesz zobowiązany pokryć koszt naprawy samochodu poszkodowanego i koszt jego ewentualnego leczenia, a przecież taki wydatek może znacznie obciążyć Twój domowy budżet.

Co daje OC?

OC ma zagwarantować osobie poszkodowanej otrzymanie określonej kwoty z tytułu wypadku, spowodowanego z winy sprawcy. Dotyczy to wszelkich sytuacji związanych z ruchem pojazdu, jednak pojęcie to obejmuje również szkody wyrządzone:

  • przy wsiadaniu i wysiadaniu do pojazdu,
  • podczas jego załadunku,
  • w trakcie zatrzymania,
  • podczas postoju i garażowania.

Pamiętaj, że zakład ubezpieczeń ponosi odpowiedzialność maksymalnie do sumy gwarancyjnej ustalonej w umowie. Nie otrzymasz jednak odszkodowania, jeśli sam wyrządziłeś sobie szkodę.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o OC?

  • cena OC zależy np. od wieku samochodu, jego marki, miejsca zamieszkania właściciela, także od tego, czy właściciel korzystał w przeszłości z wypłaty odszkodowania,
  • umowa jest ważna we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej,
  • OC można zakupić nie tylko w biurze towarzystwa ubezpieczeniowego, inne drogi zakupu oferuje agent, biuro brokera ubezpieczeniowego i internet,
  • polisa ważna 12 miesięcy zostanie powtórzona automatycznie na następny rok, chyba że zawiadomisz ubezpieczyciela pisemnie o wypowiedzeniu przynajmniej jeden dzień przed upływem terminu ważności,
  • podczas sprzedaży pojazdu jesteś zobowiązany do przekazania kupującemu dokumentów, potwierdzających zawarcie umowy OC. Ponadto musisz powiadomić o tym pisemnie ubezpieczyciela w terminie 14 dni od sprzedaży i przekazać mu dane nabywcy. Do tego momentu sprzedający i kupujący ponoszą wspólną odpowiedzialność za opłatę składki ubezpieczeniowej.

Spokojna podróż

Powyższe informacje są zbiorem przydatnych informacji o OC, nigdy nie wiadomo przecież, co może spotkać Cię za zakrętem i kiedy okażą się one pomocne. Warto też znać swoje prawa, zwłaszcza podczas rozmowy z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego. Wszystko to może zapewnić Ci spokój.

Więcej informacji na stronie rządowej.

Podstawa prawna:

OC normowane jest przez ustawę z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, Dz. U. nr 124 poz. 1152 z późn. zm.; 11 lutego 2012 r. nastąpiła nowelizacja tej ustawy, ale nowe warunki dotyczą tylko umów zawartych po tym terminie.

Find out how we can help you

Our expert will contact you

© 2024 Salvum
By using this website you agree to the use of cookies in accordance with current browser settings.
The administrators of your personal data are the entities creating the Salvum Odszkodowania company with the office in Sulejów at ul. Konecka 41. The personal data you provide in the form are processed for contact and to send you our offers. At any time, you have the right to withdraw your consent to contact and receive offers from us by calling the hotline +48 731 31 31 31, by e-mail to biuro@salvum.com.pl or sending a letter to Salvum Odszkodowania, ul.Konecka 41, 97-330 Sulejów, with the annotation "My personal data". Here you will learn more about the rules for processing your data.