Pixel

Sposób wyliczania ceny polisy OC samochodu dla większości z nas wciąż jest niejasny, mimo że kalkulacje ubezpieczycieli w większości przypadków sprowadzają się do analizy kilku czynników. Dziś powiemy o tym, na jakie zniżki w ubezpieczeniu OC możesz liczyć, za co mogą Ci przysługiwać i jak je zwiększyć.

Zniżki za bezszkodową jazdę

Ubezpieczyciele mają swoje własne sposoby wyliczania zniżek, ale przyjęło się, że podstawowym sposobem jest dana reguła:

  • jeden rok bezszkodowej jazdy to 10% zniżki,
  • już po kilku latach można uzbierać nawet 60 %, czy też 70% zniżki,
  • każda szkoda powoduje utratę 10% zniżek.

Jest to tylko teoria, ponieważ nie istnieją zapisy prawne, które regulowałyby system wyliczania zniżek, dlatego też ubezpieczyciele często stosują swoje własne metody na ich obliczenie. Faktem jest natomiast, że bezpieczna, bezszkodowa jazda sprawia, że zaczną Ci przysługiwać większe zniżki.

Zniżki OC są przypisane do konkretnej osoby, czyli do właściciela i w niektórych przypadkach, współwłaściciela samochodu. To rabat, którego udziela się kierowcom, którzy na przestrzeni ostatnich lat, nie spowodowali żadnej stłuczki. Zniżki te nie są przypisane do konkretnego pojazdu, dlatego nie musisz obawiać się ich zniknięcia wraz ze sprzedażą samochodu.

Jak sprawdzić zniżki OC?

Wszystkie umowy zawarte z ubezpieczycielem są rejestrowane w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG). To właśnie tam gromadzone są dane o każdym ubezpieczonym kierowcy i właśnie tam można dowiedzieć się o swoich przewidywanych zniżkach. Wystarczy pobrać i poprawnie wypełnić wniosek dostępny na stronie UFG i odesłać go, a w ciągu 15 dni otrzymasz zaświadczenie z informacją o zawartych polisach i szkodach na przełomie ostatnich 5 lat.

Pamiętaj - maksymalne zniżki wcale nie muszą oznaczać najniższej ceny na rynku!

Warto porównać ofertę kilku towarzystw ubezpieczeniowych, tak aby na tym nie stracić. Według powszechnej reguły można zyskać nie więcej niż 60% zniżek, są jednak i takie firmy, które oferują zniżki do nawet 80%, ale zależą one od wielu czynników.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają zniżki już od 22 roku życia, inne dopiero w momencie ukończenia 26 lat. Wcześniej kierowca taki musi liczyć się ze zwyżkami. Jednak o zniżki można ubiegać się jeszcze przed zrobieniem prawa jazdy. Już przy zakupie skutera można zacząć wyrabiać sobie historię ubezpieczeniową, za bezszkodową jazdę.

Przerwa w ubezpieczeniu może spowodować, że stracisz zniżki

Jeżeli sprzedasz samochód i kolejny pojazd kupisz dopiero po upływie dwóch lat, zniżki OC przepadną. Niektóre towarzystwa mogą obniżyć wartość zniżek o 10%, a niektóre nawet o 20%. Dlatego też możesz w tym czasie zostać współwłaścicielem jakiegoś pojazdu, czy to samochodu, czy też np. przyczepy samochodowej. W ten sposób zachowasz ciągłość ubezpieczenia, nie stracisz zniżek, a możesz nawet je zyskać.

Zniżki OC a małżeństwo

Zniżki OC mogą przejść na współmałżonka. Warunkiem jest tutaj ustalenie wspólnoty majątkowej lub zarejestrowanie samochodu na obu partnerów. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli jeden z małżonków będzie miał zwyżki za szkody, cena składek drugiego również wzrośnie.

Towarzystwa ubezpieczeniowe stawiają czasami szereg dodatkowych warunków do spełnienia, np. odmawiają przeniesienia zniżek na osobę, która posiada już historię ubezpieczeniową lub wymagają bezszkodowości.

Zniżki OC na dwa samochody i więcej

Na każdy Twój pojazd przysługuje taka sama zniżka. Jeżeli udało Ci się wypracować 40 % zniżki przy jednym samochodzie, przy zakupie nowego będzie to wyglądało dokładnie tak samo. Dodatkowo niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dają kolejny rabat na kolejny ubezpieczony samochód.

Zniżki dla młodych kierowców

Jeżeli dopiero zacząłeś zdobywać doświadczenie jako kierowca dobrym sposobem jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego kierowcy z długim stażem, tak aby został współwłaścicielem. W ten sposób jego zniżki przejdą na Ciebie i ostateczny koszt OC będzie znacznie niższy. Tak też zdobędziesz doświadczenie w historii ubezpieczeniowej. Trzeba wziąć pod uwagę jednak fakt, że jeżeli jako młody kierowca będziesz sprawcą stłuczki, zniżki przepadną nie tylko Tobie, ale i drugiemu właścicielowi pojazdu.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.

© 2020 Salvum
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Administratorami Twoich danych osobowych są podmioty tworzące Salvum Odszkodowania. Mamy siedzibę w Sulejowie przy ul. Koneckiej 41. Dane osobowe, które podajesz w formularzu przetwarzamy w celu kontaktu z Tobą oraz kierowania do Ciebie naszych ofert. Masz prawo w każdym czasie cofnąć swoją zgodę na kontakt i otrzymywanie od nas ofert dzwoniąc na infolinię +48 731 31 31 31, pisząc e-mail na adres biuro@salvum.com.pl lub list pod adres Salvum Odszkodowania, ul. Konecka 41, 97-330 Sulejów z dopiskiem "Moje dane osobowe". Tutaj dowiesz się więcej o regułach przetwarzania przez nas Twoich danych.