Pixel

Od czego należy zacząć? Oczywiście od dokładnego przeczytania umowy oraz – uwaga! – Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, w skrócie OWU.

Zanim podpiszemy umowę z ubezpieczycielem powinniśmy dopytać go o niezrozumiałe zapisy. I przede wszystkim dowiedzieć się przed jakimi szkodami i w jakich okolicznościach powstałymi chroni nas ubezpieczenie. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych rozczarowań.

Elementy umowy ubezpieczeniowej

Umowy ubezpieczeniowe z reguły są zestandaryzowane. Zawiera się je według wzorów przygotowywanych przez ubezpieczycieli. W ich skład wchodzą: polisa ubezpieczeniowa, która jest potwierdzeniem zawarcia umowy, odrębny dokument Ogólne Warunki Ubezpieczenia, różnego rodzaju regulaminy i cenniki. Są to części składowe umowy i powinny zostać wręczone ubezpieczanemu najpóźniej podczas jej zawierania. Wymogów co do formy jest bardzo niewiele – można je znaleźć w Kodeksie cywilnym.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia

OWU czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia są tak samo ważne jak polisa. Wiele istotnych zapisów znajduje się właśnie w tym dokumencie i dopiero zapoznanie się z nim daje pełen obraz naszych praw i obowiązków. Niestety w bardzo dużej liczbie przypadków konsumenci w ogóle nie zwracają uwagi na OWU – pomimo że ubezpieczyciele przedstawiają go.

Okres trwania ubezpieczenia

Duże znaczenie mają terminy – początek i koniec odpowiedzialności ubezpieczyciela. Może się okazać, że mimo opłacenia składki nie jesteśmy jeszcze objęci ochroną. Albo że pomimo regularnego opłacania składek zdarzenie wywołujące szkodę, przed którym miała nas chronić polisa, nastąpiło już po wygaśnięciu umowy. Ponadto, ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania na skutek zbyt późnego zgłoszenia szkody albo nieterminowego opłacenia składki.

Zasady opłacania składek i wyliczania odszkodowania

Bardzo istotne są zasady opłacania składek. Zwłaszcza wówczas, gdy nie robimy tego jednorazowo, ale okresowo – miesięcznie, kwartalnie lub rocznie. Przy podpisywaniu umowy trzeba też zwracać baczną uwagę na zasady wyliczania odszkodowania. Poszukajmy zapisu o minimalnej wartości szkody, aby upewnić się, że nie będzie nas dotyczył jakiś limit szkody, poniżej którego ubezpieczyciel nie wypłaci rekompensaty.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej

Kolejną rzeczą, na którą powinna zwrócić uwagę osoba zamierzająca wykupić ubezpieczenie jest zakres ochrony ubezpieczeniowej – czyli to, przed czym umowa tak naprawdę zabezpiecza. I czy wypadki, przed którymi chcemy się chronić wchodzą w zakres podstawowej ochrony czy trzeba opłacić dodatkową składkę. Z reguły długi jest też katalog wyłączeń, czyli sytuacji, których wystąpienie nie powoduje odpowiedzialności ubezpieczyciela. Może się okazać, że chociaż zapłaciliśmy niską, pozornie korzystną składkę, to nie jesteśmy wcale dobrze ubezpieczeni.

To właśnie w OWU z reguły będą znajdowały się zapisy określające zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.

© 2024 Salvum
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Administratorami Twoich danych osobowych są podmioty tworzące Salvum Odszkodowania. Mamy siedzibę w Sulejowie przy ul. Koneckiej 41. Dane osobowe, które podajesz w formularzu przetwarzamy w celu kontaktu z Tobą oraz kierowania do Ciebie naszych ofert. Masz prawo w każdym czasie cofnąć swoją zgodę na kontakt i otrzymywanie od nas ofert dzwoniąc na infolinię +48 731 31 31 31, pisząc e-mail na adres biuro@salvum.com.pl lub list pod adres Salvum Odszkodowania, ul. Konecka 41, 97-330 Sulejów z dopiskiem "Moje dane osobowe". Tutaj dowiesz się więcej o regułach przetwarzania przez nas Twoich danych.