Pixel

Usługa odkupu odszkodowań dla poszkodowanych kierowców to szansa na uzyskanie dopłaty do już wypłaconego przez ubezpieczyciela a zaniżonego odszkodowania. Dziś chcemy rozwiać wasze wątpliwości w kwestii dopłat do odszkodowań za szkodę całkowitą.

Co to jest szkoda całkowita?

Szkodę całkowitą ubezpieczyciele orzekają, gdy samochód uległ zniszczeniu w takim stopniu, że nie nadaje się do naprawy albo gdy koszty naprawy przekroczyłyby wartość pojazdu w dniu likwidacji szkody. Zazwyczaj wystarczy, że koszty naprawy pojazdu stanowią 70-80% jego wartości. Wówczas odszkodowanie wypłacane w ramach ubezpieczenia OC ustalane jest metodą dyferencyjną, polegającą na ustaleniu wysokości odszkodowania poprzez pomniejszenie wartości pojazdu w stanie przed uszkodzeniem o wartość wraku. Oczywiście taka sytuacja sprzyja nadużyciom ze strony ubezpieczycieli, którzy stosując różnego rodzaju triki, częściej niż to konieczne, orzekają szkody całkowite.


Praktyki ubezpieczycieli

Proceder nagminnego uznawania większości szkód jako całkowite ubezpieczyciele starają się tłumaczyć tym, iż są to wyliczenia szacunkowe a faktyczne koszty naprawy mogą okazać się wyższe od tych szacunkowych i przekroczyć wartość pojazdu na dzień zaistnienia szkody. Nierzadko zdarza się też zaniżenie wartości samochodu. By obniżyć kwotę wypłaconego odszkodowania ubezpieczyciele starają się zaniżyć wartość pojazdu przed wystąpieniem szkody, dlatego w tym celu:

 • nie uwzględniają wyposażenia dodatkowego,
 • nie biorą pod uwagę faktycznego stanu technicznego pojazdu i ewentualnych modyfikacji, które przeprowadziliśmy, a które zwiększają realną wartość pojazdu,
 • stosują nieuzasadnione korekty zmniejszające wartość rynkową pojazdu,
 • kierują się tylko rocznikiem produkcji.


Dopłata do odszkodowań przy szkodzie całkowitej

Orzeczenie szkody całkowitej nie zamyka drogi do odsprzedaży prawa do szkody. Możesz zgłosić swoją sprawę do weryfikacji. Pierwszy etap analizy wymaga przekazania firmie odszkodowawczej dokumentów takich jak:

 1. decyzja wydana przez ubezpieczyciela w twojej sprawie,
 2. kosztorys szkody sporządzony przez ubezpieczyciela,
 3. zdjęcia uszkodzeń z dokumentacji szkody i/lub samodzielnie wykonane,
 4. wyliczenie wartości rynkowej pojazdu,
 5. wyliczenie wartości wraku.

Dokumenty te otrzymasz od ubezpieczyciela sprawcy, gdyż to na ich podstawie wyliczana była kwota odszkodowania.

Co równie ważne, o dopłatę do szkody możesz się starać nawet wtedy gdy samochód sprzedałeś lub gdy po wypadku nie naprawiłeś go w ogóle.


Kiedy nie można starać się o dopłatę do odszkodowania?

 1. Zawarto ugodę z ubezpieczycielem Ugoda z ubezpieczycielem jest równoznaczna ze zrzeczeniem się prawa do dalszych roszczeń do szkody. Nie można późnej już składać odwołań ani uzyskać dopłaty do odszkodowania.
 2. Szkoda powstała ponad 3 lata temu Po upływie 3 lat od wypadku nie ma już możliwości zgłaszania roszczeń.

Jeśli w ciągu ostatnich 3 lat miałeś wypadek komunikacyjny, a szkody w Twoim samochodzie zakwalifikowano jako szkodę całkowitą, zgłoś się do nas. Salvum ma wieloletnie doświadczenie w odkupie odszkodowań komunikacyjnych, a znajomość technik działania ubezpieczycieli pozwala nam działać sprawnie i skutecznie. Zgłoś się do nas z dokumentacją, a dokonamy jej analizy. Jeśli wypłata była zaniżona przedstawimy Ci propozycję odkupu.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.

© 2021 Salvum
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Administratorami Twoich danych osobowych są podmioty tworzące Salvum Odszkodowania. Mamy siedzibę w Sulejowie przy ul. Koneckiej 41. Dane osobowe, które podajesz w formularzu przetwarzamy w celu kontaktu z Tobą oraz kierowania do Ciebie naszych ofert. Masz prawo w każdym czasie cofnąć swoją zgodę na kontakt i otrzymywanie od nas ofert dzwoniąc na infolinię +48 731 31 31 31, pisząc e-mail na adres biuro@salvum.com.pl lub list pod adres Salvum Odszkodowania, ul. Konecka 41, 97-330 Sulejów z dopiskiem "Moje dane osobowe". Tutaj dowiesz się więcej o regułach przetwarzania przez nas Twoich danych.