Pixel

Regres to roszczenie ubezpieczyciela lub UFG względem sprawcy szkody o zwrot wypłaconych poszkodowanemu środków pieniężnych. Stosowany jest zarówno w szkodach majątkowych, jak i komunikacyjnych dlatego wykupując polisę OC lub AC należy pamiętać o wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Regres ubezpieczeniowy w szkodach komunikacyjnych

Ubezpieczenia OC i AC w założeniu mają nas chronić przed konsekwencjami szkód, które wyrządzimy. W większości przypadków to ubezpieczyciel zaspokaja roszczenia osób poszkodowanych. Nie oznacza to jednak, że wykupiona polisa pozwoli nam uniknąć wszystkich konsekwencji naszego lekkomyślnego zachowania podczas jazdy samochodem. Każda umowa ubezpieczenia posiada wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli określa sytuacje w jakich ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody. Mimo wykupionej polisy OC lub AC możesz otrzymać wezwanie od ubezpieczyciela do zwrotu kwoty odszkodowania.

W jakich sytuacjach należy liczyć się z regresem ubezpieczeniowym?

Do typowych wyłączeń odpowiedzialności należy zaliczyć przede wszystkim wyrządzenie szkody umyślnie i celowo. Taką sytuacją jest na przykład zaaranżowanie stłuczki samochodowej lub celowe uszkodzenie pojazdu (wjechanie w słupek, murek itp.).

Ubezpieczyciel zażąda od Ciebie zwrotu pieniędzy także wtedy gdy:

  • spowodowałeś wypadek będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków,
  • uciekłeś z miejsca wypadku,
  • spowodowałeś wypadek skradzionym samochodem,
  • spowodowałeś wypadek, prowadząc samochód bez uprawnień (nie miałeś prawa jazdy lub zostało Ci ono odebrane).

Regres ubezpieczeniowy od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Jeśli spowodowałeś wypadek, a nie miałeś wykupionego OC z regresem ubezpieczeniowym zgłosi się do Ciebie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który zabezpiecza roszczenia osób poszkodowanych przez nieubezpieczonych kierowców.

Skutki finansowe w przypadku kolizji cudzym samochodem bez ważnego ubezpieczenia mogą być bardzo poważne i to nie tylko dla kierującego pojazdem, ale i jego właściciela. Za wyrządzone szkody odpowiadają bowiem solidarnie. Należności względem UFG należy uregulować w ciągu 30 dni od doręczenia wezwania do zapłaty, po tym terminie wszczynane jest postępowanie sądowe. Jeśli po ogłoszeniu wyroku spłata należności nie nastąpi wszczynane jest postępowanie egzekucyjne, prowadzone przez komornika sądowego.

Regres ubezpieczeniowy w szkodach majątkowych

Z regresem ubezpieczeniowym mamy do czynienia także przy szkodach majątkowych. Ubezpieczyciel może zgłosić się o zwrot pieniędzy do osoby, która pozostaje poza stosunkiem ubezpieczenia. Jeśli zapomnisz zakręcić wodę w kranie i zalejesz mieszkanie sąsiadowi, ubezpieczyciel sąsiada zgłosi się do Ciebie jako sprawcy o zwrot wypłaconego odszkodowania.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.

© 2024 Salvum
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Administratorami Twoich danych osobowych są podmioty tworzące Salvum Odszkodowania. Mamy siedzibę w Sulejowie przy ul. Koneckiej 41. Dane osobowe, które podajesz w formularzu przetwarzamy w celu kontaktu z Tobą oraz kierowania do Ciebie naszych ofert. Masz prawo w każdym czasie cofnąć swoją zgodę na kontakt i otrzymywanie od nas ofert dzwoniąc na infolinię +48 731 31 31 31, pisząc e-mail na adres biuro@salvum.com.pl lub list pod adres Salvum Odszkodowania, ul. Konecka 41, 97-330 Sulejów z dopiskiem "Moje dane osobowe". Tutaj dowiesz się więcej o regułach przetwarzania przez nas Twoich danych.