Decydując się na kupno lub sprzedaż samochodu, dokładamy wszelkich starań, by wynegocjować jak najlepsze warunki transakcji. Po jej dokonaniu należy jednak pamiętać jeszcze o jednaj ważnej rzeczy. Polisa OC samochodu, który jest przedmiotem sprzedaży, nakłada pewne obowiązki zarówno na sprzedającego, jak i kującego. O czym należy zatem pamiętać?

Prawa i obowiązki kupującego i sprzedającego samochód reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Jeśli sprzedajesz samochód

1. Jako zbywca pojazdu po spisaniu umowy kupna-sprzedaży masz obowiązek przekazać nabywcy aktualne ubezpieczenie OC pojazdu (dokumenty potwierdzające zawarcie umowy). Nabywca ma prawo kontynuować zawartą przez Ciebie umowę ubezpieczenia. Jeśli jednak nie jest zainteresowany kontynuacją ubezpieczenia, może w dowolnym terminie złożyć pisemną rezygnację z umowy.

2. Koniecznie poinformuj ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu. Masz 14 dni od dnia przeniesienia prawa własności na dopełnienie tego obowiązku. Jeśli nie zgłosisz faktu sprzedaży auta, dla ubezpieczyciela nadal będziesz właścicielem pojazdu. Ubezpieczyciel powinien wejść w posiadanie danych nowego właściciela, obejmujących w szczególności:

1) imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL,

2) w przypadku firmy - jej nazwę, siedzibę i numer REGON.

Zrób ksero umowy sprzedaży i wyślij do siedziby swojego ubezpieczyciela lub przekaż swojemu agentowi ubezpieczeniowemu. W przeciwnym razie możesz zostać niemile zaskoczony otrzymaniem od ubezpieczyciela wezwania do zapłaty kolejnej raty za OC pojazdu, którego nie będziesz już faktycznym właścicielem.

3. Jako sprzedający masz także prawo do zwrotu składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Pamiętaj jednak, że zwrot otrzymasz tylko w razie złożonego przez nabywcę wypowiedzenia polisy.

Jeśli kupujesz samochód

1. Podstawowym prawem kupującego samochód jest prawo do kontynuacji polisy OC. To Twój dobrowolny wybór. Jeśli zamierzasz kontynuować ubezpieczenie, poinformuj ubezpieczyciela o tym, że jesteś nowym właścicielem i udaj się do najbliższej jednostki zakładu ubezpieczeń w celu jego przepisania. Pamiętaj, że zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki od dnia zakupu pojazdu, uwzględniając przysługujące Ci zniżki i zwyżki. Udając się do towarzystwa, zabierz ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty i zaświadczenia: umowę kupna-sprzedaży bądź fakturę, zaświadczenie o zniżkach OC (ewentualnie ostatnią polisę OC), prawo jazdy, dowód osobisty itp. Pamiętaj, że to ubezpieczenie nie będzie ulegało automatycznemu przedłużeniu na następny okres ubezpieczeniowy.

2. Jeśli jednak nie chcesz kontynuować ubezpieczenia, możesz w dowolnym terminie wypowiedzieć umowę ubezpieczycielowi, przesyłając pisemne wypowiedzenie do siedziby ubezpieczyciela (podając numer polisy), a następnie zawrzeć nowe ubezpieczenie z innym towarzystwem.

Często jednak zdarza się tak, że sprzedający od razu przy podpisywaniu umowy kupna-sprzedaży samochodu podsuwa kupującemu wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Jeśli podpisujesz wypowiedzenie, zażądaj jego kopii, aby również osobiście dostarczyć je ubezpieczycielowi. Często zdarza się, że zbywca zapomina o tym i nie dostarcza wypowiedzenia ubezpieczycielowi, co w przyszłości może skutkować zdublowaniem ubezpieczenia OC i koniecznością opłacenia dwóch polis OC.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.

© 2018 Salvum
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Administratorami Twoich danych osobowych są podmioty tworzące Salvum Odszkodowania. Mamy siedzibę w Sulejowie przy ul. Koneckiej 41. Dane osobowe, które podajesz w formularzu przetwarzamy w celu kontaktu z Tobą oraz kierowania do Ciebie naszych ofert. Masz prawo w każdym czasie cofnąć swoją zgodę na kontakt i otrzymywanie od nas ofert dzwoniąc na infolinię +48 731 31 31 31, pisząc e-mail na adres biuro@salvum.com.pl lub list pod adres Salvum Odszkodowania, ul. Konecka 41, 97-330 Sulejów z dopiskiem "Moje dane osobowe". Tutaj dowiesz się więcej o regułach przetwarzania przez nas Twoich danych.