Pixel

Odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu czy szkody osobowe to nie jedyne roszczenia, jakie poszkodowany może kierować do ubezpieczyciela sprawcy. Można się starać także o odszkodowanie za utratę wartości rynkowej pojazdu, którą stanowi różnica pomiędzy wartością handlową auta przed szkodą, a wartością auta po jego naprawie. Kiedy możemy starać się o takie odszkodowanie, a w jakich przypadkach jesteśmy pozbawieni się takiej możliwości?

Mimo że ubezpieczyciel na podstawie art. 361 § 2 k.c. zobowiązany jest do pełnej rekompensaty poniesionej szkody, co oznacza, że kwota wypłaconego odszkodowania powinna uwzględniać zarówno koszty naprawy auta, jak i utraconą wartość rynkową pojazdu, kalkulacje ubezpieczyciela sprawcy nie zawsze to uwzględniają.

Kiedy możemy się starać o odszkodowanie za utraconą wartość auta?

Jest to możliwe tylko w przypadku szkody częściowej, czyli gdy naprawa uszkodzonego pojazdu jest technicznie i ekonomicznie uzasadniona. Co prawda ubytek wartości pojazdu maleje proporcjonalnie do jego wieku i jak wskazuje Rzecznik Finansowy rocznik auta nie powinien być podstawową przesłanką do ustalenia kwoty utraty wartości rynkowej, niemniej największe szanse na wypłatę roszczenia mają kilkuletnie samochody, w które przed szkodą były w dobrym stanie technicznym.

Szacowanie kwoty utraty wartości handlowej pojazdu nie jest usankcjonowane w obowiązujących przepisach żadnymi normami prawa, dlatego ustalenie kwoty o jaką będziemy wnioskować nie jest prostym zadaniem. Najczęściej takich kalkulacji rzeczoznawcy dokonują korzystając z Instrukcji Określania Rynkowego Ubytku Wartości Pojazdów przygotowanej przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Samochodowych EKSPERMOT.

Na wysokość wypłaty wpływa wartość rynkowa auta przed wypadkiem, okres eksploatacji, stan techniczny, zakres uszkodzeń i koszt naprawy auta. Podsumowując - realne szanse na wypłatę takiego roszczenia mają samochody osobowe mające do 6 lat, w dobrym stanie technicznym, które brały udział w kolizji po raz pierwszy.

Jak udowodnić utratę wartości handlowej samochodu?

Powstanie tego typu szkody możesz udowodnić przedstawiając ubezpieczycielowi oferty sprzedaży samochodów bezwypadkowych i powypadkowych. Możesz skonsultować się z warsztatami samochodowymi, serwisami lub skorzystać z wyceny niezależnego rzeczoznawcy lecz to już wiąże się z wydatkami. O wypłatę roszczenia należy wnioskować do ubezpieczyciela sprawcy, gdyż w przypadku pozytywnej weryfikacji wypłata nastąpi z jego polisy OC. Dochodzenie swoich praw w przypadku odrzucenia roszczenia należy rozpocząć od złożenia reklamacji do ubezpieczyciela, a jeśli to nie przyniesie rezultatu zgłosić sprawę do Rzecznika Finansowego, a w ostateczności wystąpić na drogę sądową.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.

© 2024 Salvum
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Administratorami Twoich danych osobowych są podmioty tworzące Salvum Odszkodowania. Mamy siedzibę w Sulejowie przy ul. Koneckiej 41. Dane osobowe, które podajesz w formularzu przetwarzamy w celu kontaktu z Tobą oraz kierowania do Ciebie naszych ofert. Masz prawo w każdym czasie cofnąć swoją zgodę na kontakt i otrzymywanie od nas ofert dzwoniąc na infolinię +48 731 31 31 31, pisząc e-mail na adres biuro@salvum.com.pl lub list pod adres Salvum Odszkodowania, ul. Konecka 41, 97-330 Sulejów z dopiskiem "Moje dane osobowe". Tutaj dowiesz się więcej o regułach przetwarzania przez nas Twoich danych.