Pixel

Strata osoby bliskiej w wypadku komunikacyjnym to niezwykle trudne doświadczenie życiowe, które jest przyczyną cierpienia fizycznego i psychicznego oraz strat majątkowych. W takiej sytuacji poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie oraz zadośćuczynienie za doznane krzywdy.

Odszkodowanie a zadośćuczynienie

Istnieje różnica pomiędzy odszkodowaniem a zadośćuczynieniem. Odszkodowanie to pokrycie powstałej szkody majątkowej. Jeśli poszkodowany w następstwie śmierci osoby bliskiej poniósł koszty lub utracił zarobek, a w wyniku złej kondycji fizycznej czy psychicznej musiał podjąć kosztowne leczenie może ubiegać się o odszkodowanie. Zadośćuczynienie natomiast to jednorazowa rekompensata pieniężna za doznane krzywdy, których bezpośrednią przyczyną jest śmierć osoby bliskiej. Zadośćuczynienie ma zatem wynagrodzić cierpienie psychiczne, ból po stracie osoby bliskiej, utratę więzi z poszkodowanym itp.

Gdzie składać wnioski?

Jeśli sprawca wypadku jest znany i posiadał polisę OC, możemy dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia bezpośrednio od jego zakładu ubezpieczeń. Gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia i nie można ustalić jego tożsamości, roszczenia odszkodowawcze należy skierować do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który jest instytucją zabezpieczającą interesy osób poszkodowanych w wypadkach i ich najbliższych. Jeśli sprawca jest znany, lecz nie posiadał polisy OC, odszkodowanie również wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, by następnie na podstawie regresu ubezpieczeniowego domagać się zwrotu wypłaconej kwoty od sprawcy zdarzenia.

Kim jest osoba bliska?

To najbliżsi członkowie rodziny – zazwyczaj współmałżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo. Kluczowe znaczenie ma jednak więź uczuciowa, bliskość relacji pomiędzy zmarłym a uprawnionym do zadośćuczynienia. Krąg osób poszkodowanych znacznie się rozszerza. Do ubiegania się o wypłatę zadośćuczynienia mogą być uprawnieni także dziadkowie, ojczym, pasierb, zięć czy synowa.

Jak długo można ubiegać się o zadośćuczynienie?

Zazwyczaj jest to okres 3 lat od momentu, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o sprawcy zobowiązanym do jej naprawienia. Najczęściej jest to dzień wypadku, w którym zginęła bliska poszkodowanemu osoba. W przypadku osób małoletnich przedawnienie liczone jest w inny sposób. Jeśli do wypadku doszło po 10.08.2007 r., czyli po wprowadzeniu nowelizacji Kodeksu Cywilnego, wówczas przedawnienie roszczeń np. za śmierć rodzica następuje dopiero 2 lata po uzyskaniu przez dziecko pełnoletności. W przypadku, gdy śmierć osoby bliskiej nastąpiła wskutek popełnienia przez sprawcę przestępstwa, przedawnienie następuje dopiero po 20 latach od dnia jego popełnienia.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.

© 2024 Salvum
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Administratorami Twoich danych osobowych są podmioty tworzące Salvum Odszkodowania. Mamy siedzibę w Sulejowie przy ul. Koneckiej 41. Dane osobowe, które podajesz w formularzu przetwarzamy w celu kontaktu z Tobą oraz kierowania do Ciebie naszych ofert. Masz prawo w każdym czasie cofnąć swoją zgodę na kontakt i otrzymywanie od nas ofert dzwoniąc na infolinię +48 731 31 31 31, pisząc e-mail na adres biuro@salvum.com.pl lub list pod adres Salvum Odszkodowania, ul. Konecka 41, 97-330 Sulejów z dopiskiem "Moje dane osobowe". Tutaj dowiesz się więcej o regułach przetwarzania przez nas Twoich danych.