Pixel

Kodeks cywilny nakłada na każdego, kto wyrządzi komuś szkodę, obowiązek jej naprawienia. Jak można się zabezpieczyć przed tego typu sytuacjami? Wykupując polisę OC w życiu prywatnym, która zagwarantuje Ci ochronę finansową w przypadku wyrządzenia szkody na mieniu lub zdrowiu osoby trzeciej.

Polisa OC w życiu prywatnym przydaje się w wielu sytuacjach życia codziennego. Nie wszystkie zdarzenia można przewidzieć, dlatego ochrona przed skutkami szkód nieumyślnie wyrządzonych innym osobom jest niezwykle istotna.

Kim jest „osoba trzecia”?

Jest to pojęcie kluczowe, pozwalające określić dokładnie kto w rozumieniu ubezpieczyciela może być osobą poszkodowaną. To osoba niezamieszkująca w jednym gospodarstwie domowym ze sprawcą szkody lub osobą odpowiedzialną za bezpośredniego sprawcę zdarzenia. Ochroną ubezpieczeniową nie jesteśmy objęci w przypadku wyrządzenia szkody na zdrowiu lub mieniu osobom bliskim: mężowi, żonie czy dzieciom.

W jakich sytuacjach możemy skorzystać z polisy?

Ubezpieczenie OC możesz dopasować do swoich potrzeb, stylu życia, rozszerzając o odpowiednie opcje dodatkowe. Z ochrony w ramach polisy OC możesz skorzystać gdy:

  • Twój pies pogryzie sąsiada albo podczas spaceru zaatakuje dziecko lub innego psa i jego właściciela,
  • Twój kot lub inne zwierzę znajdujące się pod Twoją opieką spowodują szkody na mieniu lub zdrowiu innych osób,
  • przez nieuwagę strącisz z parapetu doniczkę i uszkodzisz zaparkowany poniżej samochód, który nie jest Twoją własnością,
  • zepsuje Ci się pralka i zalejesz mieszkanie sąsiada,
  • nie odśnieżysz chodnika przy swojej posesji, a będzie to bezpośrednią przyczyną wypadku przechodnia,
  • Twoje dziecko podczas zabawy piłką zbije szybę w domu sąsiada lub podczas jazdy rowerem porysuje mu lakier na samochodzie czy zbije cenny przedmiot w trakcie wizyty u znajomych.
  • podczas jazdy rowerem potrącisz nieumyślnie przechodnia lub zderzysz się z innym rowerzystą,
  • podczas zakupów w supermarkecie uszkodzisz wózkiem zakupowym inny samochód.

Do szkód podlegających ochronie w ramach OC w życiu prywatnym dochodzi stosunkowo często, dlatego wykupienie tego typu polisy okazuje się zwykle rozsądną decyzją. Warto także nie poprzestawać na najniższej sumie gwarancyjnej, gdyż może okazać się ona niewystarczająca.

Ubezpieczenie tego typu polecane jest zarówno właścicielom nieruchomości jak i osobom wynajmującym mieszkanie.

Duet doskonały - OC w życiu prywatnym i polisa mieszkaniowa

Często polisa OC stanowi dodatek do ubezpieczenia mieszkania lub domu, lecz jej zakres jest zazwyczaj zawężony i ogranicza się do zdarzeń, do których dochodzi na terenie nieruchomości, będącej głównym przedmiotem ubezpieczenia. Warto sprawdzić czy nasze ubezpieczenie domu nie posiada rozszerzenia o pakiet OC w życiu prywatnym.

Pełną ochronę daje bowiem dopiero wykupienie zarówno ubezpieczenia domu lub mieszkania przed ewentualnymi szkodami materialnymi oraz polisy OC w życiu prywatnym. Pozwala to bowiem zabezpieczyć się także przed roszczeniami osób trzecich, które mogą żądać odszkodowania za szkody wyrządzone na ich mieniu lub za uszczerbek na zdrowiu jakiego z naszej winy doznały.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.

© 2022 Salvum
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Administratorami Twoich danych osobowych są podmioty tworzące Salvum Odszkodowania. Mamy siedzibę w Sulejowie przy ul. Koneckiej 41. Dane osobowe, które podajesz w formularzu przetwarzamy w celu kontaktu z Tobą oraz kierowania do Ciebie naszych ofert. Masz prawo w każdym czasie cofnąć swoją zgodę na kontakt i otrzymywanie od nas ofert dzwoniąc na infolinię +48 731 31 31 31, pisząc e-mail na adres biuro@salvum.com.pl lub list pod adres Salvum Odszkodowania, ul. Konecka 41, 97-330 Sulejów z dopiskiem "Moje dane osobowe". Tutaj dowiesz się więcej o regułach przetwarzania przez nas Twoich danych.