Pixel

Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych od niedawna mogą dochodzić swoich roszczeń z OC sprawcy za pośrednictwem swojego ubezpieczyciela. Wszystko dzięki systemowi Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS).

Jakie towarzystwa ubezpieczeniowe należą do systemu BLS?

System BLS działa od kwietnia 2015 roku. Początkowo na przystąpienie do niego zdecydowało się tylko kilku ubezpieczycieli, później dołączyli jednak kolejni. Obecnie BLS w Polsce oferują: Concordia Ubezpieczenia, grupa Ergo Hestia (także MTU), PZU, grupa Warta (także HDI) , Aviva, Gothaer, Uniqa, grupa AXA (także Liberty), You Can Drive.

Istota Bezpośredniej Likwidacji Szkód

Dotychczasowa ścieżka ubiegania się o odszkodowanie z OC sprawcy oznaczała konieczność komunikowania się z ubezpieczycielem sprawcy, gdyż to do niego należało zgłosić szkodę. System BLS ma na celu umożliwienie zgłoszenia szkody z OC sprawcy u swojego ubezpieczyciela, a tym samym uproszczenie procesu likwidacji szkody dla poszkodowanego. Szkodę zgłasza on do swojego ubezpieczyciela, który pełni rolę pośrednika – przekazuje dokumentację do ubezpieczyciela sprawcy, kontroluje czas rozpatrywania wniosku, a finalnie wypłaca swojemu klientowi przyznane przez ubezpieczyciela sprawcy odszkodowanie.

Ograniczenia w ramach BLS

Około 90 % przypadków kwalifikuje się do rozpatrywania w ramach BLS. Jakie warunki muszą być spełnione? Po pierwsze Twój ubezpieczyciel oraz ubezpieczyciel sprawcy muszą należeć do systemu BLS (w PZU, InterRisk i Warcie BLS działa nawet jeśli TU sprawcy nie ma BLS), po drugie wartość szkody nie przekracza 30 tys. zł., a dodatkowo:

  • do stłuczki lub wypadku doszło na terenie kraju,
  • w wypadku brały udział tylko dwa pojazdy,
  • sprawa nie trafiła do sądu.

Wyłączenie w ramach BLS stanowią natomiast szkody osobowe.

Każda szkoda może być nadal zgłaszana do ubezpieczyciela sprawcy

Tradycyjna forma zgłaszania szkody u ubezpieczyciela sprawcy, mimo możliwości jakie daje BLS, zostaje podtrzymana. Jeśli masz wykupione OC w towarzystwie ubezpieczeniowym oferującym BLS, to możesz w razie potrzeby skorzystać z tego systemu likwidacji szkody. Nie jest to jednak konieczność.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.

© 2022 Salvum
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Administratorami Twoich danych osobowych są podmioty tworzące Salvum Odszkodowania. Mamy siedzibę w Sulejowie przy ul. Koneckiej 41. Dane osobowe, które podajesz w formularzu przetwarzamy w celu kontaktu z Tobą oraz kierowania do Ciebie naszych ofert. Masz prawo w każdym czasie cofnąć swoją zgodę na kontakt i otrzymywanie od nas ofert dzwoniąc na infolinię +48 731 31 31 31, pisząc e-mail na adres biuro@salvum.com.pl lub list pod adres Salvum Odszkodowania, ul. Konecka 41, 97-330 Sulejów z dopiskiem "Moje dane osobowe". Tutaj dowiesz się więcej o regułach przetwarzania przez nas Twoich danych.