Pixel

Często wyjeżdżasz w trasę pożyczonym samochodem? Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli spowodujesz wówczas wypadek drogowy, konsekwencje poniesiesz nie tylko ty, ale i właściciel pojazdu.

Sprawdź czy samochód ma ważne badania techniczne i OC

Jeśli zamierzasz pożyczyć samochód upewnij się. że posiada on ważną polisę OC. To gwarancja, że w razie wypadku roszczenia poszkodowanych w nim osób zostaną pokryte przez ubezpieczyciela.

Poważne skutki finansowe dla kierowcy i właściciela pojazdu bez OC

Skutki finansowe w przypadku kolizji cudzym samochodem bez ważnego ubezpieczenia mogą być bardzo poważne i to nie tylko dla kierującego pojazdem, ale i jego właściciela. Za wyrządzone szkody odpowiadają bowiem solidarnie. W przypadku braku polisy OC uregulowaniem roszczeń odszkodowawczych zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), by później na zasadzie regresu domagać się zwrotu wypłaconego świadczenia - mogą to być kwoty rzędu nawet kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych.

Roszczenia odszkodowawcze mogą bowiem obejmować:

  • koszty naprawy pojazdu / pojazdów,
  • koszty leczenia poszkodowanych osób,
  • zadośćuczynienie za wyrządzone krzywdy, a nawet opłaty za ewentualną opiekę świadczoną na rzecz osoby poszkodowanej,
  • renty rekompensujące poszkodowanym w wypadku utracone zarobki albo renty regularnie pokrywające koszty stałej pomocy udzielanej przez inne osoby w codziennych czynnościach życiowych.

Gdy doszło do wypadku śmiertelnego oprócz jednorazowo wypłacanych odszkodowań trzeba się liczyć również z rentami alimentacyjnymi dla bliskich osoby, która zginęła – męża, dzieci.

Należności względem UFG należy uregulować w ciągu 30 dni od doręczenia wezwania do zapłaty, po tym terminie wszczynane jest postępowanie sądowe. Jeśli po ogłoszeniu wyroku spłata należności nie nastąpi wszczynane jest postępowanie egzekucyjne, prowadzone przez komornika sądowego.

Zwyżki za polisę OC własnego samochodu

Jeśli spowodujesz wypadek drogowy cudzym samochodem, prawdopodobnie zapłacisz więcej za polisę OC własnego auta. Informacja o kolizji trafia bowiem do bazy danych, z której korzystają ubezpieczyciele podczas kalkulacji składki za OC. Wypadek odnotowywany jest zarówno w historii ubezpieczenia właściciela pojazdu, jak i w historii jego sprawcy, a następnie informacja o zdarzeniu trafia do ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Dane potwierdzają, iż jest to sytuacja dość częsta. W 2015 roku blisko 1/3 wypadków drogowych spowodowali kierujący cudzymi pojazdami.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.

© 2024 Salvum
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Administratorami Twoich danych osobowych są podmioty tworzące Salvum Odszkodowania. Mamy siedzibę w Sulejowie przy ul. Koneckiej 41. Dane osobowe, które podajesz w formularzu przetwarzamy w celu kontaktu z Tobą oraz kierowania do Ciebie naszych ofert. Masz prawo w każdym czasie cofnąć swoją zgodę na kontakt i otrzymywanie od nas ofert dzwoniąc na infolinię +48 731 31 31 31, pisząc e-mail na adres biuro@salvum.com.pl lub list pod adres Salvum Odszkodowania, ul. Konecka 41, 97-330 Sulejów z dopiskiem "Moje dane osobowe". Tutaj dowiesz się więcej o regułach przetwarzania przez nas Twoich danych.