Pixel

W natłoku obowiązków zawodowych i rodzinnych nietrudno zapomnieć o opłaceniu kolejnej składki ubezpieczeniowej. Przeczytaj, dlaczego warto dołożyć wszelkich starań, by pamiętać o kolejnych terminach płatności. Jeśli już przydarzyła Ci się taka sytuacja, sprawdź, jakie grożą Ci konsekwencje.

UBEZPIECZENIE OC

1. Zwłoka w zapłacie kolejnej raty za OC

Ubezpieczyciel bierze na siebie ryzyko nieterminowego wpływu środków, jednak podejmuje stosowne działania prewencyjne: wysyła przypomnienia o zbliżającym się terminie płatności składki, a potem wezwania do uregulowania należności.

W OWU znajdziesz informacje dotyczące działania ubezpieczyciela w przypadku nieopłacenia kolejnych rat na czas. Ubezpieczyciel z pewnością nie zrezygnuje z wyegzekwowania zaległej wpłaty, a dodatkowo może upomnieć się o odsetki. Możesz też trafić na listę Krajowego Rejestru Dłużników. Skontaktuj się z ubezpieczycielem, najlepiej dzwoniąc na infolinię, lub wybierz się do placówki ubezpieczeniowej osobiście.

Co jednak istotne dla nas - kierowców, pomimo zwłoki w płatności drugiej lub kolejnej raty składki ochrona ubezpieczeniowa nadal działa .

Dużo większe konsekwencje może mieć brak automatycznego przedłużenia polisy OC.

2. Brak polisy OC

Ubezpieczenia komunikacyjne OC są ubezpieczeniami obowiązkowymi i zazwyczaj ulegają automatycznemu przedłużeniu na kolejny rok. Są jednak pewne wyjątki i warto o nich wiedzieć.

  • automatycznemu przedłużeniu nie ulegają polisy “przejęte” po poprzednim właścicielu samochodu,
  • brak zapłaty drugiej lub kolejnej raty może skutkować wypowiedzeniem kontynuacji polisy OC, a to oznacza, że nie zostanie ona automatycznie przedłużona.

Jeśli zapomnisz o wykupieniu polisy OC, narażasz się na nałożenie kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) - podmiot odpowiedzialny m.in. za uszczelnianie rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Kary są wysokie. Przeczytasz o tym więcej w naszym ostatnim artykule.

UFG wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu i przeprowadzi całe postępowanie likwidacyjne, lecz jego kosztami obciąży sprawcę szkody (regres), który nie posiadał ważnego ubezpieczenia OC.

Jeśli to poszkodowany nie ma OC, to co do zasady, nie blokuje to wypłaty odszkodowania z OC sprawcy.

UBEZPIECZENIE AC

Autocasco to ubezpieczenie dobrowolne i u każdego z ubezpieczycieli może mieć nieco inny zakres. Podobnie ma się sprawa z konsekwencjami zapłaty składki po terminie - u każdego ubezpieczyciela mogą być inne. Skąd masz wiedzieć, jakie warunki stawia Twój ubezpieczyciel? Wszystkie informacje znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, które dostałeś przy zawieraniu umowy.

Jeśli zapomniałeś o składce, odszukaj polisę i sprawdź szczegóły. Upewnij się, że czytasz właściwy dla Twojej polisy dokument OWU, gdyż zapisy OWU są przez ubezpieczycieli dość często zmieniane. Wystarczy, że sprawdzisz symbol OWU – znajdziesz go w oświadczeniach pod polisą. Wskazany jest oczywiście jak najszybszy kontakt z ubezpieczycielem i wyjaśnienie sprawy.

Warto wiedzieć, że w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych ubezpieczyciel ma prawo rozwiązać umowę także w czasie jej trwania . Na taką właśnie ewentualność narażamy się, nie spłacając rat w terminie. Nie dzieje się tak oczywiście po kilku dniach opóźnienia. Postępowanie zaczyna się od wezwania do zapłaty. Jeśli jednak dłużnik nadal nie reguluje należności, ubezpieczyciel wysyła wypowiedzenie polisy; wskazuje też dokładną datę wstrzymania ochrony ubezpieczeniowej.

Zdarzają się jednak też przypadki, gdy pomimo nieuregulowania należności ochrona zostaje utrzymana do końca trwania polisy - wówczas ubezpieczyciel dochodzi spłaty należności wraz z odsetkami i kosztami postępowania egzekucyjnego na drodze sądowej. Rozpoczęcie egzekucji wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów postępowania oraz zastępstwa procesowego wierzyciela (TU), a wszystkie te koszty obciążają oczywiście dłużnika.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.

© 2024 Salvum
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Administratorami Twoich danych osobowych są podmioty tworzące Salvum Odszkodowania. Mamy siedzibę w Sulejowie przy ul. Koneckiej 41. Dane osobowe, które podajesz w formularzu przetwarzamy w celu kontaktu z Tobą oraz kierowania do Ciebie naszych ofert. Masz prawo w każdym czasie cofnąć swoją zgodę na kontakt i otrzymywanie od nas ofert dzwoniąc na infolinię +48 731 31 31 31, pisząc e-mail na adres biuro@salvum.com.pl lub list pod adres Salvum Odszkodowania, ul. Konecka 41, 97-330 Sulejów z dopiskiem "Moje dane osobowe". Tutaj dowiesz się więcej o regułach przetwarzania przez nas Twoich danych.