Pixel

W większości przypadków poszkodowanemu w wypadku komunikacyjnym kierowcy należy się pojazd zastępczy lub zwrot kosztów jego najmu. Kiedy odmowa ze strony ubezpieczyciela jest zasadna i o czym należy pamiętać wynajmując samochód na czas naprawy?

Prawo do pojazdu zastępczego

Jeśli twój samochód został uszkodzony w wyniku wypadku, bez względu na to czy powstała szkoda jest szkodą całkowitą czy częściową, masz prawo na czas jego naprawy lub zakupu nowego samochodu do pojazdu zastępczego. Nie ma tutaj znaczenia również fakt, czy w czasie naprawy pojazdu możesz korzystać z komunikacji publicznej oraz czy samochód wykorzystujesz do prowadzenia działalności czy do celów prywatnych.

O czym należy pamiętać?

Jeśli nie skorzystasz z samochodu zastępczego proponowanego przez ubezpieczyciela sprawcy lub z oferty wypożyczalni, którą ubezpieczyciel współpracuje, możesz wynająć samochód na własną rękę. Koszty najmu pojazdu zostaną ci zwrócone jeśli będziesz pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • wynajmij auto o podobnej klasie, parametrach i specyfikacji co twój uszkodzony samochód,
  • zwróć uwagi na stawki najmu w wypożyczalni, z której oferty zamierzasz skorzystać; cena najmu powinna być zbliżona do średniej ceny najmu obowiązującej w mieście/ rejonie twojego zamieszkania.

Czas najmu

Zwrot kosztów wynajmu pojazdu zastępczego należy się za cały okres, w którym faktycznie byłeś pozbawiony możliwości korzystania z własnego samochodu, czyli do czasu odebrania swojego samochodu z warsztatu. W przypadku szkody całkowitej poszkodowany może korzystać z auta zastępczego na koszt ubezpieczyciela aż do momentu, w którym może nabyć inny pojazd, jednak nie dłużej niż do momentu wypłaty odszkodowania.

Ubezpieczyciel może odmówić refundacji kosztów

W kilku przypadkach możesz się spotkać z odmową zwrotu poniesionych kosztów:

  • jeśli ubezpieczyciel udowodni, że posiadasz inny nadający się do wykorzystania samochód, którym mogłeś jeździć podczas naprawy tego uszkodzonego,
  • faktycznie nie korzystałeś z wynajętego pojazdu i nie jesteś w stanie przedstawić odpowiednich dowodów jego eksploatacji – faktur, rachunków z paliwo itp.

Refundacja kosztów wynajmu ale nie w pełnej kwocie?

Ubezpieczyciel może zaniżyć wypłaconą kwotę o tzw. wydatki eksploatacyjne, które poniósłbyś użytkując w tym czasie swój własny pojazd, chodzi głównie o koszty paliwa czy ogumienia.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.

© 2022 Salvum
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Administratorami Twoich danych osobowych są podmioty tworzące Salvum Odszkodowania. Mamy siedzibę w Sulejowie przy ul. Koneckiej 41. Dane osobowe, które podajesz w formularzu przetwarzamy w celu kontaktu z Tobą oraz kierowania do Ciebie naszych ofert. Masz prawo w każdym czasie cofnąć swoją zgodę na kontakt i otrzymywanie od nas ofert dzwoniąc na infolinię +48 731 31 31 31, pisząc e-mail na adres biuro@salvum.com.pl lub list pod adres Salvum Odszkodowania, ul. Konecka 41, 97-330 Sulejów z dopiskiem "Moje dane osobowe". Tutaj dowiesz się więcej o regułach przetwarzania przez nas Twoich danych.