Pixel

Za jazdę samochodem bez ważnego badania technicznego kierowca naraża się na utratę dowodu rejestracyjnego, dodatkowo po kontroli policji będzie oczywiście zmuszony do przeprowadzenia badania w stacji kontroli pojazdów. Sytuacja jednak komplikuje się, gdy samochód bez pieczątki w dowodzie rejestracyjnym bierze udział w wypadku lub kolizji. Czy jest szansa na wypłatę odszkodowania z OC, AC lub NNW?


Brak przeglądu a odszkodowanie

Przegląd techniczny pojazdu, oprócz tego że jest obowiązkowy, to stanowi potwierdzenie, iż z uwagi na stan techniczny auto nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Konieczność przeprowadzania badania technicznego nakłada na kierowców ustawa Prawo o ruchu drogowym. Co do zasady przegląd należy dokonywać co roku, a w przypadku nowych samochodów pierwszy przegląd należy zrobić po 3 a na kolejny po 5 latach od zakupu w salonie.

Należy przy tym jasno powiedzieć, że brak badania technicznego może lecz nie musi skutkować odmową wypłaty odszkodowania OC, AC czy NNW albo jego pomniejszeniem. Brak badań technicznych nie zawsze jest przecież tożsamy z tym, że samochód jest w złym stanie. Zapominalskich wśród nas przecież nie brakuje.

Wiele zależy także od zapisów w OWU, które szczegółowo określa zakres ochrony i wykluczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Firmy ubezpieczeniowe, chcąc uchronić się przed wypłatą nienależnych odszkodowań, umieszczają w OWU zapisy o konieczności utrzymania ubezpieczonego pojazdu w dobrym stanie technicznym, a niektóre bezpośrednio wskazują na konieczność posiadania ważnego przeglądu technicznego.


Odszkodowanie z polisy OC

1. Sprawca bez ważnego przeglądu

Brak przeglądu w samochodzie sprawcy otwiera ubezpieczycielowi drogę do zastosowania wobec niego regresu, czyli żądania zwrotu kwoty wypłaconej poszkodowanemu. Kluczowe jednak okazuje się udowodnienie, że przyczyną wypadku lub powiększenia rozmiaru szkód był właśnie zły stan techniczny auta kierowanego przez sprawcę. Podsumowując, regres może mieć miejsce tylko wówczas, gdy pojazd sprawcy był w tak złym stanie technicznym, że badań by nie przeszedł, a stan techniczny był głównym powodem zdarzenia.

2. Poszkodowany bez ważnego przeglądu

Konsekwencje jazdy bez przeglądu mogą też dotknąć poszkodowanego w wypadku drogowym. Uzyskanie odszkodowania z OC sprawcy może być utrudnione. Jeżeli ubezpieczyciel udowodni, że gdyby poszkodowany miał samochód w należytym stanie technicznym to miałby realną szansę uniknąć wypadku, wówczas może obniżyć wysokość odszkodowania lub odmówić jego wypłaty.


Odszkodowanie z polisy AC, NNW

W razie wypadku ubezpieczyciel, powołując się na brak przeglądu, może stwierdzić, że do powstania szkody lub zwiększenia jej rozmiarów przyczynił się zły stan techniczny pojazdu (np. niesprawny układ hamulcowy) co mogłoby zostać wychwycone na badaniu technicznym. Ubezpieczenie może więc nie zostać wypłacone. Jeżeli szkoda nie miała nic wspólnego ze stanem technicznym, jako sprawca powinieneś dostać odszkodowanie od swojego ubezpieczyciela.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.

© 2021 Salvum
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Administratorami Twoich danych osobowych są podmioty tworzące Salvum Odszkodowania. Mamy siedzibę w Sulejowie przy ul. Koneckiej 41. Dane osobowe, które podajesz w formularzu przetwarzamy w celu kontaktu z Tobą oraz kierowania do Ciebie naszych ofert. Masz prawo w każdym czasie cofnąć swoją zgodę na kontakt i otrzymywanie od nas ofert dzwoniąc na infolinię +48 731 31 31 31, pisząc e-mail na adres biuro@salvum.com.pl lub list pod adres Salvum Odszkodowania, ul. Konecka 41, 97-330 Sulejów z dopiskiem "Moje dane osobowe". Tutaj dowiesz się więcej o regułach przetwarzania przez nas Twoich danych.