Pixel

Dochodzenie odszkodowania od sprawcy kolizji, którego samochód zarejestrowany jest zagranicą może przysporzyć wielu trudności. Bariera językowa może uniemożliwić spisanie, wymaganego w takich sytuacjach, oświadczenia sprawcy kolizji. Gdzie zgłosić szkodę i czy jest szansa otrzymania odszkodowania, jeśli pojazd sprawcy był nieubezpieczony?

Zagraniczny kierowca, który spowodował wypadek był ubezpieczony

Postępowanie na miejscu wypadku nie różni się od standardowego postępowania w razie kolizji z polskim kierowcą: należy spisać oświadczenie i zgłoszenie szkody przekazać do ubezpieczyciela sprawcy. O ile udało się nam porozumieć i spisać oświadczenie lub uzyskać numer polisy sprawcy, dokumenty wysyłasz do wskazanego przez sprawcę zakładu ubezpieczeń.

W przypadku zdarzenia (kolizji, wypadku drogowego itp.), które miało miejsce za granicą, z udziałem pojazdu zarejestrowanego w jednym z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego istnieje możliwość dochodzenia swoich roszczeń w Polsce. Pomoc możesz uzyskać także od Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), które ustala i udostępnia informacje o zagranicznych zakładach ubezpieczeń, w których ubezpieczeni byli sprawcy wypadków, jak również o reprezentantach do spraw roszczeń ustanowionych w Polsce. Warto też wiedzieć, że reprezentant ma obowiązek udzielić poszkodowanemu uzasadnionej odpowiedzi w terminie 90 dni od daty zgłoszenia roszczenia.

Czytaj także: Odszkodowanie dla kierowców poszkodowanych za granicą

Co zrobić jednak w sytuacji kiedy sprawca kierujący pojazdem zarejestrowanym zagranicą był nieubezpieczony?

Do kolizji drogowej z nieubezpieczonym kierowcą z zagranicy doszło w Polsce

Pomoc polskim obywatelom w takim przypadku udzieli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który odpowiada również za wypadki spowodowane na terenie Polski przez kierujących nieubezpieczonymi pojazdami zarejestrowanymi za granicą, pozbawionymi znaków rejestracyjnych lub posiadających znaki rejestracyjne, które nie zostały przydzielone przez właściwe władze. UFG wypłaci odszkodowanie za poniesione straty, o ile pojazd sprawcy zarejestrowany jest krajach: Unii Europejskiej, Andorze, Chorwacji, Islandii, Lichtensteinie, Norwegii lub Szwajcarii (formalnie chodzi o te państwa, których biuro narodowe jest sygnatariuszem Jednolitego Porozumienia między Biurami Narodowymi - Regulaminu Wewnętrznego).

Do kolizji drogowej z nieubezpieczonym kierowcą z zagranicy doszło poza granicami Polski

W poszczególnych krajach zasady postępowania po kolizji ze sprawcą bez ważniej polisy OC są zróżnicowane. Możesz jednak skorzystać z serwisu internetowego wypadekbezoc.eu, stworzonego przy współpracy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Platforma powstała z myślą o polskich kierowcach, którzy mieli wypadek drogowy z nieubezpieczonym lub niezidentyfikowanym sprawcą na terenie Europy. Wystarczy, że podasz nazwę państwa, w którym doszło do zdarzenia oraz kraj nieubezpieczonego sprawcy (na podstawie tablic rejestracyjnych), a serwis udzieli informacji na temat instytucji, do których możesz się zwrócić po ewentualne odszkodowanie.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.

© 2020 Salvum
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Administratorami Twoich danych osobowych są podmioty tworzące Salvum Odszkodowania. Mamy siedzibę w Sulejowie przy ul. Koneckiej 41. Dane osobowe, które podajesz w formularzu przetwarzamy w celu kontaktu z Tobą oraz kierowania do Ciebie naszych ofert. Masz prawo w każdym czasie cofnąć swoją zgodę na kontakt i otrzymywanie od nas ofert dzwoniąc na infolinię +48 731 31 31 31, pisząc e-mail na adres biuro@salvum.com.pl lub list pod adres Salvum Odszkodowania, ul. Konecka 41, 97-330 Sulejów z dopiskiem "Moje dane osobowe". Tutaj dowiesz się więcej o regułach przetwarzania przez nas Twoich danych.