Pixel

Obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych ma chronić kierowcę przed finansowymi konsekwencjami spowodowania wypadku lub kolizji drogowej. Mówimy tu o kwotach rzędu nawet kilkuset tysięcy złotych, więc tym bardziej warto zadbać o terminowe opłacenie ubezpieczenia. Są jednak sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Sprawdź, kiedy Twoje OC nie zadziała!

Wykluczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela

Towarzystwo Ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania z OC, gdy kierujący pojazdem mechanicznym:

  • wyrządził szkodę umyślnie, będąc pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych,
  • wszedł w posiadanie pojazdu w wyniku popełnienia przestępstwa,
  • nie posiadał uprawnień do kierowania samochodem, z wyjątkiem, gdy chodziło o pościg za przestępcą lub ratowanie życia ludzkiego/ mienia,
  • uciekł z miejsca zdarzenia.

Jazda na podwójnym gazie

Niezależnie od rodzaju polisy towarzystwa ubezpieczeniowe wyłączają ochronę ubezpieczeniową, gdy do powstania szkody majątkowej lub osobowej doprowadził kierowca w stanie po użyciu alkoholu, narkotyków, środków odurzających lub substancji psychotropowych. W przypadku alkoholu wystarczy, że badanie alkomatem wykaże nawet jego śladowe ilości, by było to podstawą dla ubezpieczyciela do odrzucenia roszczeń odszkodowawczych.

Większość kierowców nie zdaje sobie z tego sprawy, ale to właśnie regres ubezpieczeniowy jest najdotkliwszą konsekwencją, jaka spotka sprawcę wypadku w stanie po spożyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości.

Regres po ucieczce z miejsca wypadku

Nie dość, że ucieczka z miejsca zdarzenia jest przestępstwem, to może dodatkowo skutkować regresem. Potwierdza to przypadek jednego z naszych klientów. Kierowca samochodu dostawczego spowodował szkodę i uszkodził lusterko w samochodzie osobowym, po czym zbiegł z miejsca zdarzenia. Poszkodowany kierowca zapamiętał numery rejestracyjne i zgłosił szkodę do OC sprawcy. TU wypłaciło odszkodowanie i rozpoczęło postępowanie regresowe wobec sprawcy szkody. Gdyby sprawca pozostał na miejscu zdarzenia, wyjaśnił sprawę z poszkodowanym spisując oświadczenie, szkody prawdopodobnie zostałyby pokryte z ubezpieczenia.

Obowiązkowe OC

Należy pamiętać, że każdy zarejestrowany pojazd, bez względu na to czy jest używany, czy tylko stoi w garażu, musi posiadać ubezpieczenie OC. O szczelność systemu ubezpieczeń komunikacyjnych dba Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Baza danych prowadzona przez UFG pozwala namierzyć właścicieli pojazdów, którzy nie odnowili polisy OC. Fundusz wysyła wówczas wezwania do zapłaty kary, a jej wysokość zależy od “średniej krajowej”. W 2021 należy spodziewać się więc kolejnych podwyżek.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.

© 2024 Salvum
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Administratorami Twoich danych osobowych są podmioty tworzące Salvum Odszkodowania. Mamy siedzibę w Sulejowie przy ul. Koneckiej 41. Dane osobowe, które podajesz w formularzu przetwarzamy w celu kontaktu z Tobą oraz kierowania do Ciebie naszych ofert. Masz prawo w każdym czasie cofnąć swoją zgodę na kontakt i otrzymywanie od nas ofert dzwoniąc na infolinię +48 731 31 31 31, pisząc e-mail na adres biuro@salvum.com.pl lub list pod adres Salvum Odszkodowania, ul. Konecka 41, 97-330 Sulejów z dopiskiem "Moje dane osobowe". Tutaj dowiesz się więcej o regułach przetwarzania przez nas Twoich danych.