Pixel

Zmiana ubezpieczyciela komunikacyjnego wynika najczęściej z poszukiwania korzystniejszego cenowo lub szerszego, lepiej dopasowanego do naszych potrzeb wariantu ochrony. Warto przeliczyć składkę u różnych ubezpieczycieli, rozważyć wszystkie za i przeciw, a potem sprawdzić czy jesteśmy w stanie dotrzymać terminu wypowiedzenia.

Szukasz oszczędności? Zmień ubezpieczyciela

Zmiana ubezpieczyciela to szansa na obniżenie wysokości składek na ubezpieczenie samochodu lub uzyskanie korzystniejszego wariantu ochrony - każdy ubezpieczyciel stosuje bowiem nieco inne kryteria przy kalkulacji składek i nieco inne rozszerzenia zakresu ochrony. Warto samodzielnie, korzystając z ogólnodostępnych internetowych kalkulatorów lub z pomocą pracownika agencji ubezpieczeniowej oferującej szeroki wachlarz ofert, przeliczyć który ubezpieczyciel oferuje najlepszą opcję.


3 sytuacje, w których zmiana ubezpieczyciela samochodu jest możliwa

1. Kończy się okres całorocznej umowy ubezpieczenia

Pamiętaj, że decydując się na zmianę ubezpieczyciela należy dochować terminu wypowiedzenia, by nie narazić się na niedogodności wynikające z podwójnego ubezpieczenia. Na podstawie art.28.ust.1 ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach polisa OC po upływie 12 m-cy, o ile składka była opłacona w całości, jest automatycznie przedłużana na kolejny okres ubezpieczeniowy. Jak skutecznie zmienić ubezpieczyciela? Wypowiedzenie należy złożyć w formie pisemnej, najpóźniej na jeden dzień przed końcem obowiązywania polisy.

2. Umowa nie została wypowiedziana na czas i właściciel auta ma dwie polisy na jeden samochód

Znalazłeś super ofertę ubezpieczenia OC i to akurat wtedy kiedy obecna prawie się kończyła. Kupiłeś nową polisę. Zadowolenie z oszczędności trwało jednak tylko do momentu otrzymania wezwania do zapłaty automatycznie przedłużonej polisy OC u poprzedniego ubezpieczyciela.

Spokojnie, z tej sytuacji też istnieje wyjście. Polisę automatycznie przedłużoną możesz wypowiedzieć w każdym momencie. Konieczne może okazać się przedłożenie dowodu zawarcia polisy u innego ubezpieczyciela. Im szybciej wypowiesz polisę, tym mniej stracisz - zostaniesz bowiem zobligowany do zapłacenia składki za czas obowiązywania polisy (np. za kilka lub kilkanaście dni).

3. Kupujemy samochód z ważnym OC

W tym przypadku mamy prawo przepisać ubezpieczenie sprzedającego samochód na siebie lub w dowolnym momencie wypowiedzieć na piśmie wciąż obowiązującą umowę ubezpieczenia i zawrzeć nową, korzystniejszą. Ten przypadek to jedyna sytuacja, gdy zmianę ubezpieczyciela można dokonać w trakcie obowiązywania polisy.


Skuteczne wypowiedzenie ubezpieczenia – o czym pamiętać?

  • Jeśli zamierzasz zmienić ubezpieczyciela nie decyduj się na to w ostatniej chwili.
  • Możliwych opcji szukaj na kilka dni przed końcem obowiązywania ubezpieczenia. Składając wypowiedzenie będziesz mieć pewność, że ubezpieczyciel otrzyma dokumenty na czas.
  • Konieczność złożenia wypowiedzenia na piśmie nie oznacza, że musisz biec nadać list polecony na pocztę. Możesz spokojnie skorzystać z dobrodziejstw technologii - wysłać mailem lub przez stronę internetową ubezpieczyciela.
  • Ważne! Pamiętaj, aby na wypowiedzeniu znalazły się odręczne podpisy właściciela/właścicieli pojazdu (do TU prześlij skan lub zdjęcie dokumentu).

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.

© 2024 Salvum
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Administratorami Twoich danych osobowych są podmioty tworzące Salvum Odszkodowania. Mamy siedzibę w Sulejowie przy ul. Koneckiej 41. Dane osobowe, które podajesz w formularzu przetwarzamy w celu kontaktu z Tobą oraz kierowania do Ciebie naszych ofert. Masz prawo w każdym czasie cofnąć swoją zgodę na kontakt i otrzymywanie od nas ofert dzwoniąc na infolinię +48 731 31 31 31, pisząc e-mail na adres biuro@salvum.com.pl lub list pod adres Salvum Odszkodowania, ul. Konecka 41, 97-330 Sulejów z dopiskiem "Moje dane osobowe". Tutaj dowiesz się więcej o regułach przetwarzania przez nas Twoich danych.