Pixel

Ubezpieczenie komunikacyjne OC, które każdy kierowca musi wykupić, chroni kierującego samochodem przed finansowymi konsekwencjami wyrządzonych innym szkód. Co jednak ze szkodami, jakie poniósł sprawca wypadku? Czy sprawca wypadku może liczyć na odszkodowanie?

Odszkodowanie dla sprawcy wypadku przy szkodach osobowych lub majątkowych to kwestia dobrowolnych ubezpieczeń: AC, NNW czy polis dodatkowych - oczywiście jeśli kierowca, który spowodował wypadek, takie polisy posiada.

Ubezpieczenie AC

Autocasco pozwala w większości przypadków pokryć w całości lub w części koszty naprawy uszkodzonego w wypadku samochodu. Oczywiście istnieje szereg przypadków, w których odpowiedzialność ubezpieczyciela jest ograniczona i kiedy ubezpieczyciel po prostu za tego typu szkody nie odpowiada. Lista wykluczeń odpowiedzialności znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Poza tym wykluczenia odpowiedzialności w polisach AC mogą się różnić u poszczególnych ubezpieczycieli, dlatego tak istotne jest uważne zapoznanie się z tym dokumentem i to jeszcze przed wykupieniem polisy i podpisaniem umowy.

Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania np.

  • w przypadku, gdy szkoda została wyrządzona umyślnie,
  • kierujący był pod wpływem alkoholu, narkotyków lub środków odurzających,
  • uszkodzenia powstały w wyniku niewłaściwego przewozu bagażu,
  • wypadek został spowodowany samochodem niedopuszczonym do ruchu.

Obniżenie wartości odszkodowania często ma miejsce w przypadku, gdy sprawca wypadku rażąco przekroczył limit prędkości. W OWU można znaleźć odpowiednie zapisy, które tę kwestię regulują - będzie to na przykład wartość procentowa, o jaką odszkodowanie zostanie obniżone lub wskazanie limitu przekroczenia prędkości, powyżej którego zmniejszenie kwoty odszkodowania będzie już miało miejsce.

Dopłaty do odszkodowań z AC

W razie wątpliwości, gdy znajdziesz się takiej sytuacji, warto dokument OWU odszukać i wnikliwie przeczytać dotyczące twojej sytuacji zapisy.

Dopłaty do odszkodowań dotyczą także szkód z AC. Wysokość wypłaconego odszkodowania warto skonsultować ze specjalistami. W Salvum do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie. Przeanalizujemy kosztorys i sprawdzimy czy odszkodowanie nie zostało zaniżone. Jeśli okaże się, że ubezpieczyciel wypłacił Ci mniej niż powinien, zaproponujemy Ci dopłatę do odszkodowania. Do Ciebie będzie należała decyzja czy przyjmiesz naszą ofertę, czy też nie.

Ubezpieczenie NNW

Jeśli jako sprawca wypadku doznałeś urazów, uszczerbku na zdrowiu, a miałeś wykupioną polisę NNW kierowcy i pasażerów możesz zgłosić swoją szkodę do ubezpieczyciela. W przypadku ubezpieczeń osobowych istnieje możliwość kumulacji świadczeń, dlatego jeśli dodatkowo masz wykupione inne warianty ubezpieczenia NNW - w ramach ubezpieczenia grupowego w pracy czy indywidualną polisę na życie - możesz skorzystać z wszystkich tych świadczeń równocześnie. Otrzymasz świadczenie w kwocie mieszczącej się w granicach umówionych z ubezpieczycielem.

Warunki zawarte są zazwyczaj w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Tutaj także odsyłamy was do lektury OWU.

Dowiedz się, jak możemy Ci pomóc

Skontaktuje się z Tobą nasz specjalista.

© 2024 Salvum
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Administratorami Twoich danych osobowych są podmioty tworzące Salvum Odszkodowania. Mamy siedzibę w Sulejowie przy ul. Koneckiej 41. Dane osobowe, które podajesz w formularzu przetwarzamy w celu kontaktu z Tobą oraz kierowania do Ciebie naszych ofert. Masz prawo w każdym czasie cofnąć swoją zgodę na kontakt i otrzymywanie od nas ofert dzwoniąc na infolinię +48 731 31 31 31, pisząc e-mail na adres biuro@salvum.com.pl lub list pod adres Salvum Odszkodowania, ul. Konecka 41, 97-330 Sulejów z dopiskiem "Moje dane osobowe". Tutaj dowiesz się więcej o regułach przetwarzania przez nas Twoich danych.