Pixel

Strata osoby bliskiej w wypadku komunikacyjnym to niezwykle trudne doświadczenie życiowe, które jest przyczyną cierpienia fizycznego i psychicznego oraz strat majątkowych. W takiej sytuacji poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie oraz zadośćuczynienie za doznane krzywdy.

Odszkodowanie a zadośćuczynienie

Istnieje różnica pomiędzy odszkodowaniem a zadośćuczynieniem. Odszkodowanie to pokrycie powstałej szkody majątkowej. Jeśli poszkodowany w następstwie śmierci osoby bliskiej poniósł koszty lub utracił zarobek, a w wyniku złej kondycji fizycznej czy psychicznej musiał podjąć kosztowne leczenie może ubiegać się o odszkodowanie. Zadośćuczynienie natomiast to jednorazowa rekompensata pieniężna za doznane krzywdy, których bezpośrednią przyczyną jest śmierć osoby bliskiej. Zadośćuczynienie ma zatem wynagrodzić cierpienie psychiczne, ból po stracie osoby bliskiej, utratę więzi z poszkodowanym itp.

Gdzie składać wnioski?

Jeśli sprawca wypadku jest znany i posiadał polisę OC, możemy dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia bezpośrednio od jego zakładu ubezpieczeń. Gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia i nie można ustalić jego tożsamości, roszczenia odszkodowawcze należy skierować do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który jest instytucją zabezpieczającą interesy osób poszkodowanych w wypadkach i ich najbliższych. Jeśli sprawca jest znany, lecz nie posiadał polisy OC, odszkodowanie również wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, by następnie na podstawie regresu ubezpieczeniowego domagać się zwrotu wypłaconej kwoty od sprawcy zdarzenia.

Kim jest osoba bliska?

To najbliżsi członkowie rodziny – zazwyczaj współmałżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo. Kluczowe znaczenie ma jednak więź uczuciowa, bliskość relacji pomiędzy zmarłym a uprawnionym do zadośćuczynienia. Krąg osób poszkodowanych znacznie się rozszerza. Do ubiegania się o wypłatę zadośćuczynienia mogą być uprawnieni także dziadkowie, ojczym, pasierb, zięć czy synowa.

Jak długo można ubiegać się o zadośćuczynienie?

Zazwyczaj jest to okres 3 lat od momentu, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o sprawcy zobowiązanym do jej naprawienia. Najczęściej jest to dzień wypadku, w którym zginęła bliska poszkodowanemu osoba. W przypadku osób małoletnich przedawnienie liczone jest w inny sposób. Jeśli do wypadku doszło po 10.08.2007 r., czyli po wprowadzeniu nowelizacji Kodeksu Cywilnego, wówczas przedawnienie roszczeń np. za śmierć rodzica następuje dopiero 2 lata po uzyskaniu przez dziecko pełnoletności. W przypadku, gdy śmierć osoby bliskiej nastąpiła wskutek popełnienia przez sprawcę przestępstwa, przedawnienie następuje dopiero po 20 latach od dnia jego popełnienia.

Find out how we can help you

Our expert will contact you

© 2024 Salvum
By using this website you agree to the use of cookies in accordance with current browser settings.
The administrators of your personal data are the entities creating the Salvum Odszkodowania company with the office in Sulejów at ul. Konecka 41. The personal data you provide in the form are processed for contact and to send you our offers. At any time, you have the right to withdraw your consent to contact and receive offers from us by calling the hotline +48 731 31 31 31, by e-mail to biuro@salvum.com.pl or sending a letter to Salvum Odszkodowania, ul.Konecka 41, 97-330 Sulejów, with the annotation "My personal data". Here you will learn more about the rules for processing your data.