Pixel

W większości przypadków poszkodowanemu w wypadku komunikacyjnym kierowcy należy się pojazd zastępczy lub zwrot kosztów jego najmu. Kiedy odmowa ze strony ubezpieczyciela jest zasadna i o czym należy pamiętać wynajmując samochód na czas naprawy?

Prawo do pojazdu zastępczego

Jeśli twój samochód został uszkodzony w wyniku wypadku, bez względu na to czy powstała szkoda jest szkodą całkowitą czy częściową, masz prawo na czas jego naprawy lub zakupu nowego samochodu do pojazdu zastępczego. Nie ma tutaj znaczenia również fakt, czy w czasie naprawy pojazdu możesz korzystać z komunikacji publicznej oraz czy samochód wykorzystujesz do prowadzenia działalności czy do celów prywatnych.

O czym należy pamiętać?

Jeśli nie skorzystasz z samochodu zastępczego proponowanego przez ubezpieczyciela sprawcy lub z oferty wypożyczalni, którą ubezpieczyciel współpracuje, możesz wynająć samochód na własną rękę. Koszty najmu pojazdu zostaną ci zwrócone jeśli będziesz pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • wynajmij auto o podobnej klasie, parametrach i specyfikacji co twój uszkodzony samochód,
  • zwróć uwagi na stawki najmu w wypożyczalni, z której oferty zamierzasz skorzystać; cena najmu powinna być zbliżona do średniej ceny najmu obowiązującej w mieście/ rejonie twojego zamieszkania.

Czas najmu

Zwrot kosztów wynajmu pojazdu zastępczego należy się za cały okres, w którym faktycznie byłeś pozbawiony możliwości korzystania z własnego samochodu, czyli do czasu odebrania swojego samochodu z warsztatu. W przypadku szkody całkowitej poszkodowany może korzystać z auta zastępczego na koszt ubezpieczyciela aż do momentu, w którym może nabyć inny pojazd, jednak nie dłużej niż do momentu wypłaty odszkodowania.

Ubezpieczyciel może odmówić refundacji kosztów

W kilku przypadkach możesz się spotkać z odmową zwrotu poniesionych kosztów:

  • jeśli ubezpieczyciel udowodni, że posiadasz inny nadający się do wykorzystania samochód, którym mogłeś jeździć podczas naprawy tego uszkodzonego,
  • faktycznie nie korzystałeś z wynajętego pojazdu i nie jesteś w stanie przedstawić odpowiednich dowodów jego eksploatacji – faktur, rachunków z paliwo itp.

Refundacja kosztów wynajmu ale nie w pełnej kwocie?

Ubezpieczyciel może zaniżyć wypłaconą kwotę o tzw. wydatki eksploatacyjne, które poniósłbyś użytkując w tym czasie swój własny pojazd, chodzi głównie o koszty paliwa czy ogumienia.

Find out how we can help you

Our expert will contact you

© 2024 Salvum
By using this website you agree to the use of cookies in accordance with current browser settings.
The administrators of your personal data are the entities creating the Salvum Odszkodowania company with the office in Sulejów at ul. Konecka 41. The personal data you provide in the form are processed for contact and to send you our offers. At any time, you have the right to withdraw your consent to contact and receive offers from us by calling the hotline +48 731 31 31 31, by e-mail to biuro@salvum.com.pl or sending a letter to Salvum Odszkodowania, ul.Konecka 41, 97-330 Sulejów, with the annotation "My personal data". Here you will learn more about the rules for processing your data.