Pixel

Polacy w trosce o ekologię, swoje zdrowie i kondycję dali się porwać modzie na jazdę na rowerze. Rowerów na drogach przybywa z roku na rok. Niestety wraz z tą tendencją zwiększa się też ilość wypadków z udziałem cyklistów, gdyż nie wszędzie mają oni możliwość poruszania się po dedykowanych im ścieżkach rowerowych. Co robić, gdy dojdzie do kolizji z rowerzystą?

Kiedy rowerzysta jest sprawcą

Jeżeli to rowerzysta jest winien kolizji i przy okazji doszło do uszkodzenia samochodu, czy też do jakichkolwiek strat materialnych, należy ustalić jego tożsamość. Jeżeli nie będzie on współpracował i nie zatrzyma się po stłuczce, należy próbować odtworzyć przebieg wydarzeń za pomocą policji oraz świadków i ustalić kim jest rowerzysta. Jeśli do wypadku doszło na terenie miasta, miejsce kolizji mogło być objęte monitoringiem miejskim lub kamerami na pobliskich punktach handlowo-usługowych czy firmach.

Rowerzysta był nieubezpieczony

Jeżeli rowerzysta nie ma wykupionej polisy OC za wyrządzone szkody musi zapłacić z własnej kieszeni (na drodze ugody lub po prawomocnym wyroku sądu cywilnego). Pamiętaj jednak, że nawet jeżeli sąd wyda oświadczenie o winie rowerzysty, może się on od tej decyzji odwołać, czy też udowodnić, że jest w trudnej sytuacji materialnej. Jeżeli masz wykupione autocasco Twój ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie a następnie wystąpi o regres do rowerzysty, dzięki czemu Ty nie stracisz zniżek.

Rowerzysta był ubezpieczony

Wniosek o odszkodowanie należy kierować do jego ubezpieczyciela. Jako dowód na winę jego klienta może posłużyć oświadczenie sprawcy, czy też notatka policyjna. Jeśli do tego dołączysz kosztorys napraw, możesz liczyć na wypłatę odszkodowania.

Kiedy sprawcą jest kierowca samochodu

Odszkodowanie dla rowerzysty – jeśli to kierowca samochodu jest sprawcą zdarzenia - zostaje wypłacone z ubezpieczenia OC sprawcy. Rowerzysta ma prawo upomnieć się o odszkodowanie poniesione w związku z kosztami leczenia, zniszczonego roweru, odszkodowanie za utracone dochody, czy też zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Na takie roszczenia należy być przygotowanym.

Czy wzywać służby na miejsce zdarzenia?

Zasada w przypadku takiej kolizji jest prosta: jeżeli nie ma rannych, nie wzywa się służb. Jednak jeżeli, podczas zdarzenia, ktoś został ranny należy koniecznie wezwać pogotowie i policję. Nie wolno usuwać pojazdów z miejsca zdarzenia, ponieważ pomoże to policji ustalić przebieg wypadku. Jeżeli rowerzysta nie chce podać swoich danych ani spisać oświadczenia, należy wezwać policję, która pomoże w ustaleniu z czyjej winy doszło do kolizji.

Czy spisywać oświadczenie?

Spisanie oświadczenia z rowerzystą zaraz po kolizji jest bardzo istotną kwestią, gdyż jeśli to rowerzysta jest sprawcą, dokument ten pomoże Ci uzyskać od niego zadośćuczynienie za poniesione straty. Jeżeli rowerzysta nie zgodzi się na spisanie oświadczenia wezwij policję, aby sporządziła notatkę służbową. Będzie się to wiązać także z mandatem dla sprawcy. Pamiętaj jednak, że po wezwaniu policji łatwiej będzie Ci naprawić samochód z własnego AC.

Rowerzysta z ubezpieczeniem OC lub NNW

W Polsce ubezpieczenie roweru nie jest wymagane, jednak coraz częściej można się z nim spotkać. OC w życiu prywatnym często może pokryć część strat, które wyrządzi rowerzysta wskutek kolizji. Specjalne OC dla rowerzystów daje gwarancję naprawy szkód wykonanych przez rowerzystę osobom trzecim. Jeżeli rowerzysta ma wykupione OC wystarczy spisać oświadczenie z dokładnymi danymi, numerem PESEL oraz opisem zdarzenia i podpisami obu stron oraz zgłosić je do ubezpieczyciela rowerzysty. Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) może obejmować świadczenia z tytułu urazów ciała, kosztów leczenia, dzienną dietę szpitalną itp.

Jeden z uczestników kolizji był pijany

Jeżeli, któryś z uczestników kolizji był pod wpływem alkoholu, czekają go nieprzyjemne konsekwencje – od grzywny, przez odebranie prawa jazdy, po pobyt w więzieniu. Kolejną sprawą może być wypłacenie odszkodowania pokrzywdzonej stronie, pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji, a nawet wypłacanie dożywotniej renty.

Jazda rowerem po chodniku – co w takim przypadku?

Rowerzysta względem prawa powinien poruszać się po jezdni albo po ścieżce rowerowej. Jeżeli podczas kolizji znajdował się on na chodniku, może mieć w związku z tym problemy. Cyklista może jednak jeździć po chodniku gdy:

  • opiekuje się dzieckiem do 10 roku życia i to dziecko również jedzie na rowerze,
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, na której dozwolona jest prędkość większa niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i nie ma wyznaczonej ścieżki rowerowej,
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (wówczas może on zjechać na chodnik).

Oczywiście jeżeli kierowca samochodu jest winny potrącenia rowerzysty na chodniku ubezpieczyciele mogą wykorzystać fakt, że rowerzysta znajdował się na chodniku (co zazwyczaj jest udowodnione policyjnym mandatem) oraz uznać rowerzystę za współwinnego.






Find out how we can help you

Our expert will contact you

© 2024 Salvum
By using this website you agree to the use of cookies in accordance with current browser settings.
The administrators of your personal data are the entities creating the Salvum Odszkodowania company with the office in Sulejów at ul. Konecka 41. The personal data you provide in the form are processed for contact and to send you our offers. At any time, you have the right to withdraw your consent to contact and receive offers from us by calling the hotline +48 731 31 31 31, by e-mail to biuro@salvum.com.pl or sending a letter to Salvum Odszkodowania, ul.Konecka 41, 97-330 Sulejów, with the annotation "My personal data". Here you will learn more about the rules for processing your data.